Ziraat Bankası’nın oksimoron reklâmı

Ziraat Bankası’nın oksimoron reklâmı

Ziraat Bankası’nın son reklâmı gerçekten ilgi çekici. Kuruluş amacı belli olan Türkiye’nin bu en önemli bankalarından birisinin adıyla, misyonuyla, vizyonuyla tamamen oksimoron teşkil eden reklâmı nasıl olur da ilgi çekici olmaz? Tabii ilgi çekici.

 

ziraat-bankasi
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Reklâm bir uçakta geçiyor. Uçakta iki bankacı yan yana oturuyorlar, birisi normal tipte soygun yapan bir bankacı. Bu bankacı diyor ki; “ben bunların alayına kredi verdim. Şunun arabasına, bunun evine, ötekinin işine, şu domates suyunu üreten firmaya ben kredi verdim” diyor.

Bizdeki kredi faizlerini biliyoruz. Bankacılık ülkenin en kolay adam soyma yöntemi haline getirilmiş durumda devlet eliyle, ama hiç olmazsa verdiğini söylediği kredilerde bir miktar üretim ve bir miktar insan odaklılık var.

ziraat-bankasi-reklami
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Sonra diğeri konuşuyor. Diyor ki muhterem; “ben bu uçağın satın alınması için kredi verdim, bu uçağın inip kalkacağı havaalanını ben yapacağım diye ihale kazanan yandaş inşaat şirketine çok düşük faizli teneşir vadeli kredi verdim, 3. Köprü’ye kredi verdim, baraj yapımına kredi veriyorum.” Diyor ki ben en az 300 milyon dolarlık krediler veriyorum ve işin içinde aslında hiç ziraat yok. Aksine verdiğim kredilerle yapılan büyük inşaatlar genelde doğanın anasını ağlatmacasına, milyonlarca ağacın kesilmesine falan yol açıyor ama bizim adımız Ziraat Bankası diyor. Reklâm bu, tam bu değil de anlattığı bu.

Yıllardır diğer partileri sırça köşklerden halkı izlemekle suçlayan partinin, Ziraat Bankası’nı getirdiği hâl budur. Reklâmında, plânında ve misyonunda insan değil, beton, demir, çelik olan banka. Ziraat ile aslında herhangi bir ilişiği kalmamış, yandaş yüklenici firmalara, sözüm ona yapabilecek mali kuvveti olduğu için girdiği ve kazandığı ihalelerin karşılığı olan (aslında öyle bir mali gücü olmadığı halde) inşaatları bitirmeleri için kredi veren bir banka. Bir güzel devletin malı olan deniz. Yemeyen için ne dendiğini burada yazma gereği duymuyorum.

ziraat-bakasi-
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Ziraat Bankası dedik, şunları da yazmadan bırakmayalım;

20 Kasım 1863 tarihinde o zamanlar Osmanlı toprağı olan Sırbistan’ın Pirot kasabasında Ahmet Mithat Şefik Paşa tarafından kurulan ilk Memleket Sandığı kurulmuş. İşte Ziraat Bankası’nın temeli bu ilk memleket sandığına dayanır. Daha sonradan bu yapı üzerine kurulmuştur. Kendi tarihçesinde de bu yazar, açıp okuyunca kendi sayfasından. Bu sandık ki; halkın kendi işini kendisinin fonlaması amacıyla oluşturlan, imece usulü tabanlı bir sistemdir. İmece’den indirmeceye döndü iş anlaşılan.

Bu bankanın, şimdi kendisini halktan bu kadar kopuk gösteren; hatta halkın birebir sorunlarını karşılamakla ilgilenen bankacılık anlayışına da tepeden bakan, yadsıyan bir reklâmı çekmesi, çektirmesi ve onaylayarak yayınlaması oksimoron kelimesiyle açıklanır. Belki sadece “kamu kuruluşu” demek ya da sadece “Ziraat Bankası” demek de yeterli olurdu.

 

İyi uykular Türkiye…

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This