Tyrant Dizisinin 4. Sezonu Olacak mı?

Lâf salatası yapmadan hemen yazının asıl konusuna geleyim, yani soruyu yanıtlayayım; şimdilik görünen ol-ma-ya-cak.

4. sezon yok!

Finito – olsa dükkan senin, tunne, bitti, kalmadı, the end, fino, fin.

Bununla birlikte durum kesin de değil. Bir veya iki ay sonra bu yazının üzerine güncelleme eklemek zorunda kalabilirim. Bunun sebebi de dizi yapımcılarının diziyi sürdürmeye kararlı olduklarını açıklamaları. FX diziyi iptal etti yani gelecek sezon bu diziye yatırım yapmayacağını duyurdu. Yine de dizi yapımcıları 4. sezonu yapmak için başka yayıncı kuruluşlarla anlaşma yoluna gidebileceklerini duyurdu. Şimdilik durum bu.

FX diziyi iptal ettiğini yani 4. sezonu için yapımcıya sipariş vermeyeceklerini 7 Eylül 2016 Çarşamba günü açıkladı. İlerleyen günlerde ne olur bilinmez. Dizi hatırı sayılır bir kitle tarafından takip ediliyordu. Ülkemizde kalabalık bir izlerkitlesi vardı diyebilirim, hatta bazı büyük yapımların 4-5 misli bir kalabalıktan bahsediyorum burada. FX dizinin 3. sezonunda izleyici kitlesini genişletemediği gerekçesiyle iptal kararını aldığını açıkladı. FX, zaten 3. sezona onay verirken de izleyici sayısında bir artış beklediği mesajını yapımcıya vermişti. Herkes izleyici sayısının artmadığı takdirde dizinin 3. sezon sonunda iptal edileceğinin bilincindeydi şeklinde ifade ediyor FX yönetimi. Diğer yandan dizinin izleyici sayısı 3. sezonda hemen hemen hiç düşmedi. Bu da sadık bir izleyicisi olduğu hususunda yadsınamayacak bir delil olarak ortada duruyor.

Dizi ülkemizde ilgi gördü, sanırım bunda zaman zaman ülkemizden bazı görüntülerin kullanılmasından daha fazla etkisi olan bir şey vardı; durumun benzerliği. Evet dizinin geçtiği hayali ortadoğu ülkesi Abuddin, tıpkı ülkemize benzer görüntülere sahne oluyordu. Tabii sadece ülkemize değil, ortadoğudaki hemen hemen her ülkeye benziyordu. Sefalet ile sefahat aynı karede sürekli yer buluyordu. Demokrasi göstermelikti ve bu bile yöneten erke yeterli gelmiyordu. Devletin, haliyle yöneten erkin selâyeti diğer her şeyin, hele hele halkın çok üzerinde tutuluyordu, size tanıdık geldi mi? Bir de bu yöneten erk, Amerika’nın uşağı konumundaydı. Sanırım bu dinamikler b,z,m izleyiciye çok yakın geldi.  Neticede yapımcıların plânlamadığı bir biçimde FX sözleşmeyi fesih hakkını kullandı. Böylece dizinin 4. sezonunun FX tarafından yayınlanmayacağı belli oldu.

Bu dizinin öldüğü anlamına mı geliyor?

Hem evet hem de büyükçe bir hayır. Diziye bir hasta muamelesi yaparsak bitkisel hayatta diyebiliriz, yani beyin ölümü gerçekleşmediği için halen bir şansı var. Bitkisel hayatta, halen yaşıyor, fakat akıbeti belirsizliğini koruyor.

İleriki tarihlerde bir güncelleme yapmak dileğiyle Tyrant’a şimdilik veda ediyoruz…

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

1 Comment

  1. Dizi galiba İsrail’da çekiliyor. Ülkede politik ortamın gergin olduğu dönemlerde bazı dış çekimler Türkiye’de yapılmıştı.

    İlk 2 sezon gayet iyi gidiyordu ancak 3. sezonda aynı keliteyi veremediklerini düşünüyorum.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This