Teknoloji Bağımlılığı

 

Sürekli olarak akıllı telefonların bizi aptallaştırdığına dair çözümlemeler yapıyorsunuz. Bunu bir zamanlar televizyon için de yapıyordunuz. Yapmayın o yanlış çözümlemeleri artık. Hali hazırda aptal olmayanı aptallaştırabilecek bir aygıt henüz icat edilmedi. Televizyon izliyorsanız dahası televizyonda izlediklerinize inanıyorsanız veya arama motoru geçmişinizde akıllı telefon modelleri her daim en üst sıradaysa siz zaten aptalsınız. Burada suçu teknolojiye atmanın bir anlamı bulunmuyor. Siz olmasanız zaten tüketim odaklı teknoloji var olmayacak. Ama maalesef varsınız. Yapacak bir şey yok.

Geçtiğimiz yıl  Çin’de bir kadın telefonunu kurcalayarak yürürken nehre düşüp öldü mesela.Ben anlamıyorum ne var o telefonda öyle yolda bile yürürken içine gömülecek. Geçen deniz otobüsüne biniyorum – genelde kalabalığın içine karışmamak için en son binerim – önümde bir hıyar, kafayı gömmüş telefona bir şeyler yazıyor. Ya arkadaş! Az bekle binince yazarsın, zaten üç adım kalmış binmeye. Bir de yolda yalpa yapıyor yanından da geçilmiyor elemanın.

Yok ama abi telefona gelince iş değişiyor. Mal gibi gömülüyorsunuz o ekranlara. Dünyayı unutuyorsunuz!

Hayatın değişmez kuralıdır kafanı kaldırıp ileri bakmazsan ilerleyemezsin.

Bir de ne var arkadaş onun içinde? Yaptığınız da kıl tüy! Aslında hiç olmadığınız ama sosyal medya üzerinden bakınca öyleymişsiniz gibi görünen profiller oluşturup karakter mastürbasyonu yapıyorsunuz. Ya da bizzat bu mastürbasyonu yapanların hayatlarını o küçük ekrandan izleyerek ömür tüketiyor, bir de o hayatları gerçek zannedip oturup bunalıma giriyorsunuz. Karaktersiz misiniz oğlum siz?! Karakteriniz mi oturmadı sizin? Ergenlikte takılı mı kaldı bünyeniz?

Artık bi kendinize gelin bu nedir ya!? Neden dravdan hayatlar peşindesiniz aslanım siz gerçeği dururken?

Yok ben gerçekten anlayamıyorum bu telefona gömülü yaşamı. Hepimiz de kabullendik bunu artık. Oysa bilim bunu çoktan akıllı telefon bağımlılığı olarak sınıflandırdı ve literatüre geçirdi bile. Evet, telefon bağımlılığı… Teknoloji bağımlığı kategorisinin bir alt kategorisi. Üstelik, bağımlı olup, olmadığınızı anlamak için teknoloji bağımlılığı testi yapmanıza da gerek yok. Şu an bu satırları okurken bana sövüyorsanız ve embesilliğinize gerekçeler uyduruyorsanız, bağımlısınız işte!

Bir de o telefonları araba sürerken de kurcalayıp duruyorsunuz, lan ellerini direksiyondan çekip sosyal medya yönetimi yapan görüyorum ben. Bir gün hususi olarak durdurup, o telefonunuzu elinizden alıp monte edeceğim size bak! Bakalım o zaman nasıl erişip de kurcalayacaksınız onu orada. Gerçi siz bunu trend yapar, keyfe keder telefonları kendinize monte etmeye başlarsınız! O telefona bakacağınıza biraz aynalarınıza bakın. Telefon kurcalayacağız diye insan öldürüyorsunuz insan!

Bir de toplu taşımada filan o akıllı telefon cihazlarına gömüleceğinize biraz kitap filan mı okusanız siz artık? Cahillikten kurudunuz kaldınız be!

Bakın mesela timeline trendlerini çekip alalım hayatınızdan, konuşabileceğiniz iki kelime yok lan!

O telefonlar yüzünden iki kelimeyi yan yana koyup, karşı tarafın beyninde mantık temelinde bir iz düşüm yaratabilecek cümleler kurmaktan aciz oldunuz.

Bi kaldır kafanı abicim artık. Bir bak bakalım neler oluyor hayatta. Hayatı ve dünyayı kendinden ve telefonunda akan timeline’dan müstakil kabul etme!

Hayata katıl, yaşama katıl biraz!

Bak hayat mis gibi, tertemiz, net, pürüzsüz, billur gibi bak… Yok ulan öyle billur değil! Ohoo biz kime anlatıyoruz? Hayatı Dan Blizerian penceresinden gören insandan ne bekliyoruz ki?

 

Author: Fonetika

Share This Post On

3 Comments

  1. Buraya gelip yazını okudum ve oturup yorum yazıyorum. Bak gördün mü ben o bahsettiğin kitleden değilim!

    Post a Reply
  2. Çok yorum var 27 yıl iktidar olan CHP şimdi neden iktidar olamıyor? Öncelikle bu sorunu çözmesi lazım! 1923 – 1950 sonrası 3 yıllık geçici ortak kualisyonlar kurup durmuş. Şimdi %35 oy potansiyeli var ama bir türlü yükseltilemiyor.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This