Shameless Sezon 7 Başlangıç Tarihi

Shameless’ın yeni sezonunun, yani yeni derken 7. sezonunun başlangıç tarihi belli oldu. Ancak bu sezon, sonuncu mu olacak henüz belli değil. Bana sorarsanız dizi bu sezonun ardından da devam edecek, çünkü çok önemli bir boşluğu doldurmakta tek başına. Herhangi bir rakibi olmayan tek dizi sanırım Shameless. Diğer tüm diziler hep bir şeyin alternatifi veya rakibi iken, Frank Gallagher ve ailesinin eşi-benzeri yok.

Aslında Shameless’ın orijinali, yani yine aynı isimle çekilen İngiliz yapımı olanı 11 sezon sürdü, pekâlâ Amerika’daki de onun kadar sürebilir. Bu vesileyle dizinin format alınarak, yazılan Amerika uyumlu senaryo ile çekildiğini de belirtmiş oldum, içim rahat etti. Daha evvel Shameless hakkında bir yazı yazmadığımdan burada bunları da belirtmiş olmak gerekli geldi.

 

Dizinin çok izleniyor olmasının sebebi Gallagherların eşşizliği değil aslında, izleyen Amerikalıların, -çoğunun- Frank ile olmasa da diğer karakterlerle ortak noktaları olması. Bu arada Frank ile de kendisini özdeşleştirebilecek hatırı sayılır sayıda insan olduğunu tahmin ediyorum. Tek farkla; Frank’in zekâsı ve genel kültürü Amerika ortalamasının çok üstünde. Diğer yandan bu elemanın hırt zekâsı ile çevirdiği ve çevirmeye çalıştığı dolapların, bizim 3. sayfa haberlerimizden bile hallice olduğunu belirtmek gerekir. Dizinin baş “utanmaz”ı olan Frank Gallagher’ın benzerlerinin sayısı ülkemizde de az değil. Tabii zekâsıyla değil, rezilliği ve utanmazlığı ile.. Siyasetten tutun, iş alanına kadar. Tabii Frank bunlardan iyi; Frank güldürüyor, bunlar öyle değil!

Dizi hem Amerika’da hem de dünyanın geri kalanında oldukça yoğun bir izleyici kitlesine sahip.Bendeniz de bu kitlenin arasındayım tabiî.

 

2 Ekim 2016 Pazar günü, saat 21:00 itibarı ile yayına girecek yeni sezon 12 bölümden oluşuyor. Normal şartlarda 2017 Ocak ayında yayına girmesi bekleniyordu ama Showtime diziyi en iyi zamana, yâni sonbahara denk gelecek şekilde öne aldı. Benim için sorun yok, kısa bir sezon arası olmuş oldu, çabucak geri dönüş yapıyor Gallagherlar, daha ne olsun?

 

Dizi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse…

 

Shameless, Ilinois, Chicago’da geçiyor. Dış mekân çekimlerinin büyük kısmı orada gerçekleşiyor. Dizinin genel çekim platosu ise -ki bunlar çoğunlukla iç mekân çekimleri oluyor- bittabi California eyaletinin Los Angeles şehrinde gerçekleştiriliyor.

Sezonu ortalama 45 dakikalık 12 bölümden oluşan bir komedi drama. Amerikan alt sınıfının hayatına tabii olarak kenar mahallenin birisinde konuk oluyoruz.

Alkolik bir baba ki tek problemi alkolik oluşu değil, kendisi tam bir utanmaz. Diğer taraftan dizide çok fazla bölümde yer almasa da yine alkolik, buna ek olarak bipolar sendromundan muzdarip anneden oluşan ebeveynlerin; haliyle sorunlu olan ya da en küçük çocuk Liam’ı  hesaba katarsak sorunlu bir ortamda büyüyen tam beş çocuktan bahsediyoruz.

Sırada bu ebeveynlerin çocukları var. Nasıl olacaklarını umuyorsunuz bilmiyorum ama tablo zaman zaman acınası olsa da çoğunlukla eğlenceli tipler. Tabii böylesi ebeveynlerin büyüttüğü çocuklarda “sorun” isimlerinin yanına gelen göbek adı oluyor. Fiona, Lip, Ian, Debby ve Liam.

Dizi başladığında Liam neredeyse bebekti. Çocukların da tümü küçücüktü. Aradan geçen 6 sezonda hepsi diziyle beraber büyüdüler. Hepsi kendi başına, Fiona dışında bir ebeveynin varlığı olmadan tabiri caiz ise hasbelkader büyüdüler. Evet ailenin en büyük çocuğu Fiona’dan, ailenin diğer dört çocuğuna zorunlu ebeveyn rolünü üstlendiğinden dolayı ebeveyn olarak bahsettim. Dizide ebeveyne benzer tek figür o. Dedim ya, hepsinin adının yanında “sorun” göbek adı olarak büyüdüler ve halen büyümeye devam ediyorlar.

İzlemediyseniz, kendinizi şanslı sayabilirsiniz, çünkü hazırda bekleyen 6 sezon var!

 

 

 

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

3 Comments

  1. iyi oldu bu erken sezon.

    Post a Reply
  2. Bir an evvel başlasın da izleyelim yahu

    Post a Reply
  3. Tüm sezonları izleyip bitirince, İngiliz versiyonunu iyice merak ettim. Sırada o var.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This