Reklam Ajansı Başvuru Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Reklam Ajansı Başvuru Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

 

99 Franc, Thank You For Smoking, Mad Men gibi yapımları izledin ve dedin ki “Ben reklamcı olmalıyım!” Hemen reklam ajansı ilanları arasında gezinmeye başladın. Bulduğun her pozisyona, geç saatlere kadar başvuru yaptın.

O da ne? Gecenin o saatinde başvurularından birine yanıt geldi; seni görüşmeye çağırıyorlar. Gece yarısı ajansta bilgisayar başında birinin ne işi olduğuna zerre kafa yormadan hemen görüşmeyi kabul ettin. Genç dostum, huzurlu bir uykuya dalmadan önce mülakatta yaşanacaklarla ilgili seni biraz aydınlatmak isteriz.

süreci sandığından daha çetrefilli bir konudur.

Hemen ilk aşaması olan mülakattan başlayalım.

Mülakata mutlaka elinde örnek işlerden oluşan bir dosyayla git.

Yok, dikkatle inceleyip ona göre karar vereceklerinde değil, maksat “Aaa bir portfolyonuz yok mu?” diye soramasınlar.

Mülakatta kendin ol.

“Burası marjinal bir ortam, ben de ortama uyayım” deme.

“Gevşek gevşek konuşayım da benim de farklı biri olduğumu sansınlar” diye düşünme.

Unutma genç dostum, hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Sırf seninle mülakat yapan insanın göğsüne kadar uzanan sakalları ve şekilli bir tişörtü var diye iş başvurusu yaptığın yerin bir bankadan ya da gayrimenkul geliştirme ofisinden farklı olduğunu düşünme.Hatta işin detaylarına inersen, reklam ajanslarının bu yerlere göre bazı eksiklikleri dahi olduğunu göreceksin.

Bu eksikliklerden en çarpıcı olanı maaşındaki eksiklik.

Eğer bu ilk reklam ajansı deneyiminse en iyi ihtimalle stajyer olarak istihdam edileceksin.

Voila! Reklam ajanslarının en sevdiği pozisyon; Ha Yok, doggy de var evet de, ben stajyerlikten bahsediyorum.

Bu aynı zamanda asgari ücretin altında maaş anlamına geliyor.

Özel sağlık sigortası, düzenli izin ve maaş zammı gibi beklentilerin varsa, üzgünüm ama genç dostum çok yanlış yerdesin.

SGK’yı maaş üzerinden yatırırlarsa öpüp başına koy.

Bu detayları mülakatta sormana bile gerek yok zaten SGK’yı tam yatıracaklarsa bunu babalarının bostanından bağ bağışlıyormuş edasıyla söylerler.

En çok mesai başlangıç saatine sevindin değil mi genç reklamcı? “Kağıt üzerinde saat 09:00 ama 10:00 – 10:30 gibi geliyoruz”.

Ne hoş değil mi?

Bir sor bakalım dün gece kaçta çıkmışlar?

Ya da bırak dün geceyi, en son ne zaman ajanstan dışarı çıkmışlar?

Ajansa girerken şöyle bir etrafına baktın. Ne kadar rahat insanlar değil mi? Herkes ne kadar cool, ne kadar sub-culture, nasıl da misfit. Değil, genç dostum. Yalnızca öyle görünüyorlar, içlerine girdiğinde onlar da herhangi bir beyaz yakalı köle kadar içten pazarlıklı, acımasız ve art niyetliler. Yani standart bir şirkette olan her şey burada da var; yalan, dedikodu, iftira, ispiyonlama, aleyhte kulis…

Tüm bunlara rağmen yine de reklamcı olmak istiyorsan zaten olmak istiyorsundur genç dostum. Mülakatın sonunda da “seninle çalışmayı çok istediklerini ve seni arayacaklarını” söylediler.

Sana yeni işin hayırlı olsun demek isterdik ama maalesef o işler öyle olmuyor işte.

Reklam ajansları, adayları “seninle çalışmayı çok istiyoruz” diyerek uğurlarlar ama bu kesinlikle işe alındığın anlamına gelmez.

İşin ilk günü masana oturana kadar, yakınlarına ben işe girdim deme.

Biz, mülakattan “tamam o zaman haftaya başlarsınız” diye gönderilip, bir hafta geçtikten sonra “ne zaman başlıyayım?” diye ajansı aradığında, “ya sizin o iş olmadı” denilen adayları da çok iyi biliriz.

Bunlara hazırlıklı ol. Merak etme, sorun sende değil onlarda.

Eğer tavsiyelerimizi dinleyeceksen ki biliyoruz dinlemeyeceksin, bizce ajans majans boşver, sanatla, edebiyatla, bilimle filan ilgilen, kapitalizme değil insanlığa bir faydan olsun.

Nasıl? Happy Hour mu? Ya boş versene, Cuma günü insani bir saatte işten çıktıktan sonra istediğin yerde gönlünce piizlenirsin.

Sırf Cuma öğleden sonra ajans başkanı masaya bir kasa bira koyuyor diye o çile çekilir mi be?!

 

Author: Fonetika

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This