Metrobüse nasıl binilir?

 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Asfaltın ayağınızın altından kayıp gitmesi…

Yolda olmanın getirdiği özgürlük…

Sıkışık trafikte bir sülün gibi aralardan salınıp gitmek…

Tutku…

Arzu…

İhtiras…

Herhangi bir taşıt olmanın ötesinde sofistike bir yaşam tarzı;

Metrobüs!

Metrobüs yolcusu olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ciddi bir tecrübe gerektirir. Metrobüste seyahat etmeye önce beyninizi, bedeninizi ve zihninizi hazırlamalısınız.

Şimdi dilerseniz binişten inişe kadar metrobüste uygulamanız gereken “ileri düzey toplu taşıma yolcusu” tekniklerini şöyle bir gözden geçirelim ve “metrobüse nasıl binilir?” sorusuna yanıt arayalım.

1) Metrobüs Durağında Doğru Yerde Konumlanma

Metrobüs belirli durakları olan bir toplu taşıma aracıdır. Metrobüs hattı üzerinde belirli duraklarda durur. Bu durakların yerlerini metrobüs haritası kullanarak tam olarak ezberlediğinizden emin olun.

Standart bir metrobüsün biri önde, biri arkada, diğer ikisi ortada olmak üzere 4 adet kapısı bulunur. Metrobüs durağa yanaştığında aşağı yukarı hep aynı yerde durur. Bu noktaların tespiti ve bu noktalardaki stratejik konumlanma oturarak seyahat etmek için son derece önemlidir. Kısacası, “metrobüsün kapısının nereye geleceğini öngör ve keyifli bir yolculuğun tadını çıkar.”

2) Metrobüse Biniş

Bu aşama özellikle zihinsel ve bedensel hazırlık gerektirir. Şunu unutmayın; metrobüse binişlerde insanlığa yer yoktur. Siz ruhsuz, düşüncesiz ve hissiz bir yaratıksınız. Metrobüsün otomatik kapısı açıldığında önce ellerinizle kapıyı iki yandan tutun ve kendinizi içeri çekin. Bu arkadakilerin önünüze geçmesini büyük oranda engelleyecektir. Arkanızdaki kalabalığın şarjıyla daha ne olduğunu anlayamadan kendinizi zaten metrobüsün içinde bulacaksınız. Metrobüsün içerisinde kararsızlığa yer yoktur. Koltuklar arasında seçim yapmak için yaşayacağınız bir anlık bir duraksama tüm koltukların hızla dolmasına yol açacaktır. Bu nedenle oturacağınız koltuğa daha metrobüsü beklerken karar vermiş olduğunuzdan emin olun. Metrobüsün içine adım atar atmaz koltuğunuza yönelin. Koltuğun kenarlarındaki tutunma demirine doğru havada süzülün ve çevik bir yarım saltoyla kendinizi koltuğunuza atın. Eğer bu zaman kazandırıcı tekniği uygulamazsanız, siz koltuğa oturmadan birisi kıvrak bir vücut hareketiyle aradan sıyrılarak koltuğu kapabilir.

Metrobüs binişlerinde arkadan bastıran kalabalığın da etkisiyle adeta bir asker bavulu, bir kuru baklagil çuvalı, bir elma küfesi gibi metrobüsün ortasında yere yığılanlar olacaktır. Bunlar genelde yattıkları yerden yüksek sesle söylenmeleriyle bilinirler. Duymazdan gelin. Merak etmeyin, düşen kendisi değil de siz olsaydınız, o da sizi kaldırmak yerine koltuğa koşacaktı. Bırakınız düşsünler, bırakınız söylensinler.

 

 

3) Metrobüste Yolculuk

Eğer bir koltuk kapabildiyseniz mesele yok. Kulaklığınızı takıp müziğin ve trafik manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yaşlılarla, hamilelerle ve çocuklularla göz göze gelmemek. Unutmayın metrobüste yer verilmez, yer kapılır ve ona sahip çıkılır.

Eğer bir koltuk kapamadıysanız işler biraz karmaşıklaşıyor. Kapı önleri her ne kadar rahat gibi gözükseler de kapı açılış-kapanışlarında kapı çarptığından ve yeni binenler sizi kalabalığa doğru bir kavimler göçüne zorladığından sıkıntılı bölgelerdir. Bu bölgeleri tercih etmeyin.

Metrobüse binerken rakiplerinizin tamamı koltuklara sizden daha yakın bir pozisyondalarsa koltukları zorlamayın. Enerjinizi körükte yer kapmaya ayırın zira metrobüste koltuktan sonra en değerli ve en konforlu konum körüktür.

Diyelim ki ne koltuk kapabildiniz ne de körükte konumlanabildiniz. İşte bu biraz fiziksel güç ve fizik kurallarına aşinalık gerektiren bir durum. Tutamaklara hayata tutunur gibi tutunmalısınız.

Metrobüsün içinde ayakta yolculuk edenler, virajlarda ve Zincirlikuyu metrobüs durağı gibi dairesel noktalarda ağır bir merkez kaç kuvvetine maruz kalırlar. Bu dönüşler esnasında virajın ters istikameti yönünde sapma gösterecek olan yolcunun yapması gereken, vücudunu olabildiğince kasmaktır. Bu kasma hareketi kolda başlar, kalçada yoğunlaşır ve bacakla ayağın birleştiği noktada son bulur.

4) Metrobüsten İniş

Kolay gibi görünen bu aşama, en çok özgüven ve dikkat isteyen aşamadır. Metrobüste kapıların önü en kalabalık olan yerlerdir. Buradaki yoğunluk tecrübesiz metrobüs yolcularının sık sık ineceği durağı kaçırmasına neden olmaktadır.

Bu durumun çözümü basittir; planlama, kararlılık ve özgüven.

İneceğiniz duraktan bir durak önce düğmeye basın, koltuğunuzdan kalkın ve kapıya doğru kalabalığı yararak ilerleyin. Kalabalığı yarmak için ellerinizi ve omuzlarınızı kullanın. Unutmayın, kapıya yakın olmak yetmez, tam olarak kapının ağzında konumlanmalısınız. Aksi taktirde inmeye çalışırken yeni binenler bir sel etkisi yaratarak sizi metrobüsün gerilerine doğru itecektir.

İneceğiniz durağa gelip kapılar açıldığında kararlı bir ifade, düz ve dik bir vücut postürüyle metrobüsten inin.

Tüm kapıların açıldığı fakat sizin bulunduğunuz kapının açılmadığı durumlar ise özgüven gerektiren durumlardan. Kapının açılmadığını gördüğünüz anda son sesinizle “orta kapı!” diye bağırın. Kapının orta kapı olması veya olmamasının bir önemi yok. Orta kapı fonetik olarak en yüksek ve tok sesi çıkarabileceğiniz kelime öbeğidir. Bu öbeğin önüne “kaptan, pardon, affedersiniz, şoför bey” gibi gereksiz hitaplar eklemeniz hem yersizdir hem de size ciddi anlamda zaman kaybettirecektir.

Metrobüse biniş ve inişi detaylıca değerlendirdiğimize göre artık pratik yapmaya başlayabiliriz. Tecrübesiz bir metrobüs yolcusunun yalnızca bu teknikleri okuyarak başarılı bir seyahat yapması mümkün değildir. Metrobüs yolculuğu ciddi anlamda tecrübe gerektirir. Bu öğrendiğiniz teknikleri önce görece daha küçük toplu taşıma araçları olan minibüslerde, ardından otobüslerde uygulayarak pratik yapabilirsiniz. Bu süreçte hem pratik hem de teorik olarak bol bol veri toplamalısınız. Tekniklerin daha küçük toplu taşıma araçlarına uyarlanması size ciddi anlamda pratik düşünme yetisi kazandıracağı gibi metrobüs çalışma saatleri, durakları ve hatları hakkında yazılı kaynakları okumak teorik yaklaşımınızı ciddi anlamda geliştirecektir.

Haydi bakalım yaşı ne olursa olsun ruhu ölmüş yolcu! Metrobüs durakları seni bekliyor. Şimdiden iyi yolculuklar.

 

Author: Fonetika

Share This Post On

4 Comments

 1. Güzel bir yazı olmuş vallahi tam da böyle oluyor.

  Post a Reply
 2. Bana ağlanacak halimize gülmenin yazısını yazabilir misin Fonetika?

  Post a Reply
 3. Metrobüse binesim geldi vallahi !

  Post a Reply
 4. Yine de yeterince anlatmış sayılmaz çektiklerimi. Ne çektik, ne çekiyoruz be Fonetika!

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This