KOM nedir?

6500’e yakın personeli, merkezde 14 Şube Müdürlüğü ile 2 Büro Amirliği, 80 İlimizde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve 36 İlçemizde de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ile İstanbul İlimizde, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü olarak 4 ayrı şube ile faaliyetlerine devam eden, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde koskoca bir Başkanlıktır KOM.

kom_
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’dir açılımı, yani kısaltmasıdır.

KOM, gerçekten ülkemiz Polis Teşkilâtı’nın en önemli birimlerinden birisidir. Ülkemiz, Ortadoğu’nun Batı’ya açılan kapısı olduğundan, bunun dışında tarihsel olarak da ticari bir yolun ikmâl istasyonu konumunda olmasından ötürü, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele de oldukça önemli.

Başta uyuşturucu madde kaçakçılığı olmak üzere, her türlü sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçları, silah, mühimmat, tarihi eser, nükleer madde ile uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal maddelerin kaçakçılığı, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı, yolsuzluk, kara para aklama, bireysel ve özel sektör yolsuzlukları, bilişim suçları ile son günlerde önemini ve etkilerini daha yakından izlediğimiz organize suçlarla mücadele görevi KOM’ların yetki alanındadır.

Bana kalırsa ülkenin en şerefli, en dürüst polislerinin bu teşkilatta çalışması, satın alınamayacak kadar da iyi maaş almaları gerekmektedir. Çünkü bu teşkilatın uğraştığı tip suçlular ve suç örgütleri, genelde rüşveti oldukça etkili bir silah olarak kullanırlar.

kom
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

KOM neden bu kadar hayatımızın içine girdi?

Türkiye’de son birkaç yılda adı en çok geçen polis birimlerinden birisidir KOM. Nedeni ne peki? neden birden böylesine çok adı geçer oldu?

Kom Nedir? sorusuna cevap verirken önce şu gerçek bilgi içeren soru cümlesini vermemiz gerekiyor;

“17 Aralık 2014 tarihinden itibaren üç ay içerisinde toplamda 3000’den fazla polis memuru, müdürü ve müdür yardımcısının görevden alındığını ve bunların %60 civarının hep KOM Şubelerindeki polisler olduğunu biliyor musunuz?” Siz bilmiyorsanız bile, açın google‘ı, o biliyor. O günden günümüze gelene kadar kaç polis memuru ve müdür görevden alındı, gerçekten saymadık, sayamadık.

Son birkaç yılda adının çok geçmesinin sebebi ise Fethullah Gülen‘in Hizmet Cemaatidir.
Paralel yani!
Cemaat ile Hükumet yolları paralelden, çapraza çevirince bu teşkilat önem kazandı. AKP Hükumeti için, bir an evvel derdest edilmesi gereken kişiler, genelde bu teşkilat içerisindeydi!

Hanefi Avcı‘nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabında yazdığı üzere Hizmet Cemaati’nin Polis Teşkilatı’nda özellikle KOM şube müdürlüklerinde kümelendiğini biliyoruz. İşte hedefe paralel olarak yürürlerken sıkıntı yoktu da sonra ayn hedefe yürümeyince sıkıntı çıktı. Patır patır patır KOM müdürlüklerindeki personel gözaltına alınmaya, meslekten uzaklaştırılmaya, görev yeri ve birim değişikliklerine gidilmeye başlandı.

Cemaat’in KOM müdürlüklerinde kümelendiğini ve hatta ele geçirdiğini ülkede sesli ve yazılı olarak ilkin Adil Serdar Saçan olmuştu. Kendisine pahalıya patlamıştı bu iş, Ergenekon‘dan yargılandı hapse girdi, sonra çıktı ama 14 yıldan fazla ceza aldı. Sonra Ergenekon patladı ama ne çare, hepimiz biliyoruz ki olan olmuştu Türkiye’ye.

İşte KOM’un bir ülkenin tarihinin nasıl etkilediğine bir başka delildir Ergenekon Davası.  yargılandı. Gizli belge bulundurmaktan 4,5 yıl ceza almıştı. Hizmet’in KOM’ları mesken edindiğini açıklamıştı. Şimdi Ak Parti Hükumeti ilk iş ne yaptı tam 100 Polis müdür ve müdür yardımcısını görevden aldı. Çoğunluğu KOM’lardaydı. Savaş kızışarak devam ediyor.

KOM dediğiniz zaman işin içine ezelden beri, teknik takip, dinleme, gözleme, izleme girer. Ayrıca kimlerin neleri kaçırdığını bilirsiniz. Bu ikisi de bilgidir ve bilgi güç demektir. KOM bu yüzden çok önemlidir.

Neden KOM’lar bu kadar önemli?

Çünkü Türkiye bir kaçakçılık cennetidir. Dünyanın en büyük kayıt dışı ekonominin neden bu ülkede olduğu sorusunun cevabı KOM’un neden önemli olduğunun cevabı ile aynıdır. KOM şubelerinde birileri, bir cemaat, bir örgüt, bir yabancı ülke yandaşı kişiler yığılıyor ise bunun tek bir anlamı vardır. Orada dönecek işleri kontrol etmek, o işlerden pay almak, o işleri yapanlarla tanışmak, o işleri bizzat kendisi yapmak için kümeleniyordur.

kom-
 • Pinterest
 • Facebook
 • TwitterKOM’un Tarihçesi

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’dir açılımı. İlk olarak 03.01.1980 tarihinde İçişleri Bakanlığı onayı ile Kaçakçılık Daire Başkanlığı adıyla kurulmuştur. 01.04.1981 tarihinde de Kuruluş ve Çalışma Yönergesi Onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

14.01.1983 tarihinde ismi Kaçakçılık İstihbarat Harekât Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir. Kuruluş ve Çalışma Yönergesi de bu tarihte onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

31.08.1984 tarihinde İstihbarat Şube Müdürlüğü kurulmuş, 24.09.1987 tarihinde bu şubenin adı Kaçakçılık Araştırma Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmiş, yine görülen lüzum üzerine 20.07.1988 tarihinde de Teknik ve Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü kurulmuştur.

26.09.1988 tarihli onayla Özel Statülü İller ( Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli ) dışındaki İllerde faaliyet gösteren Şube Müdürlüklerimizin isimleri Kaçakçılık İstihbarat ve Harekât Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir.

KOM’un adı 07.07.1995 tarihli ve 95/7084 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı olarak değiştirilmiştir.

Ardından 1998 yılında mafya tipi örgütlerle mücadele edilmesi gerekliliğinden hareketle, Başkanlığımız da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü kurulmuştur.

24.04.1998 tarihinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği  onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu tarihten bu yana ismi değişmedi, ancak içerisinde pek çok değişiklik oldu.

 

 

Author: Sıtkı Cyril Mac

Share This Post On

2 Comments

 1. Fetönün adamlarının kümelendiği polis birimi.

  Post a Reply
 2. KOM şube personeli olmak ayrıcalıktır. Hem dirayet hem ahlak hem de ketumluk ister. Ben de FETÖ cülerden çok çektim ve zor da olsa o yapılanmaya direnen az sayıda kişiden biriyim.

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This