Kan örneklerini hiçbir zarar vermeden taşıyan uzaktan kumandalı uçak

İnsansız hava aracı denince akla hep askeri meseleler gelirdi bir zamanlar. Artık hayatımıza girdiler, video çekimleri yapmak için ya da sadece zevk için drone (uzaktan kumandalı hava aracı) satın alan insanlar var. Öylesine hayatın içine girdi ve fiyatları da öylesine ucuzlaştı ki eskisine göre, herkes bir tane alacak neredeyse.

medikal-drone
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Son dönemde medikal alanda uzaktan kumandalı hava araçlarının kullanılması fikri hayata geçmeye başladı. Durum böyle olunca her gün yeni bir tip kumandalı hava aracının şu veya bu işte kullanıldığına dair haberler okuyoruz. Yok EEG aracı taşıyanı, yok ilaç yetiştireni, yok ilaçları adrese teslim edeni, yok ilk yardım kiti taşıyanları vs. vs.

 

Bu videoda göreceğiniz uzaktan kumandalı uçak da, oldukça faydalı bir iş için kullanılan bir araç haline dönüştürülmüş. O artık bir oyuncak, bir model uçaktan fazlası. Yaklaşık 100 kilometre mesafeyi 40 dakika gibi kısa bir süre içerisinde geçerek, kan örneklerini herhangi bir zarar görmeden sevk edebiliyorlar bu uzaktan kumandalı uçakla. Trafik derdi yok, bu yüzden gecikme riski de yok. Bir GPS’i var ve istediğiniz yeri bu aygıta girip yolluyorsunuz.

medikal-drone-
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Teknolojiyi böylesi mühim konularda kullanabilme fikri gerçekten çok hoş geliyor. Özel bir hazneye sahip uçakta, kan örneklerini dikkatlice ve korunaklı şekilde paketleyip yerleştiriyorlar. Yaklaşık 100 kilometre uzaktaki merkeze ulaştırıyorlar. İşte bu iyi bir şey.

Bu özellikle ülkemizde kırsal kesimde şehir merkezlerine uzak bölümlerde kullanmak için ideal bir araç olarak görünüyor.  Bu arada uçak elle fırlatılarak havalanıp, yolun sonunda bir ele ihtiyaç duymuyor, direkt yere iniş yapıyor. İneceği zeminin yumuşak olması gerekiyor şimdilik.

medikal-alanda-kullanilan-drone
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

 

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nin fonladığı bir proje kapsamında geliştirilmiş bu uçak. Aracın henüz herhangi bir adı yok. Mesele, biyolojik ve patolojik örneklerin daha çabuk, daha az maliyet ve daha az zarar görerek taşınması. Bu yönde yapılan çalışma ve denemeler sonucu, oldukça verimli bir şekilde çalıştığı görülmüş. Proje halen test aşamasında. Buna rağmen Johns Hopkins Tıp Fakültesi Patoloji Bölümü tarafından aktif olarak da kullanılıyor. Proje tamamen kullanılabilir hale geldiğinde, sanırım uçağın bir adı da olacak ve belki de dünyanın dört bir yanındaki tıp merkezlerince satın alınacak.

Bu tip gelişmeler -hele hele de efektif sonuçlar elde edilmesi durumunda- oldukça memnuniyet verici. Bizim Tıp Fakültelerimiz Allah’ın da izniyle, tıp yapıyorlar inşallah, maşallah!

Veleddalin Amin…

 

 

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This