Fargo 2. Sezonuyla karşınızda

Coen Birderler’in dizisi tekrardan huzurlarınızda. Uzunca bir hikâyenin 2. bölümü için hazır olun. Bu gerçekten çok uzun bir hikâye. Yok yok yine 10 bölümden oluşuyor ikinci sezon, dakikası da aynı ama benim bahsini ettiğim şey başka.

fargo
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Karşımızda henüz sadece iki sezonunu izlediğimiz dev bir seri var.  Farkındaysanız, dizinin henüz ikinci sezonu çıkmadan yazıyorum ben bu yazıyı. Şöyle ki; 1996 yılında çekilen film, 1987 yılında geçiyordu. Hani şu en iyi senaryo ve kadın oyuncu Oscar’ları kazanan, kült filmler arasına yerleştirdiğimiz Fargo adlı film, serinin 4. bölümü idi. Geçen sezon izlediğimiz Fargo adlı dizi film ise 2006 yılında geçiyor ve serinin 9. bölümü olarak konumlandırılıyor. Şimdi dizinin ikinci sezonunu izleyeceğiz ve bu macera 1979 yılında geçiyor. Bu da hikayenin 2. bölümünü oluşturmasını sağlıyor. Yani Fargo bir kitap olsaydı biz daha evvelden 4. ve 9. ciltlerini okumuş şimdi de 2. cildini okuyor olacaktık.

Dizinin ilk sezonunda olduğu gibi bu ikinci sezonunda da gerçek bir olaydan senaryolaştırılmış. Zaten Fargo’nun konsepti yaşanmış olaylar üzerine kurulu.

fargo-
  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Diziye döner isek; gerçek polis raporlarından, yani gerçek olaylardan uyarlanarak yazılan senaryolarla çekiliyor, tıpkı filmi gibi. İlk sezonunda Molly Solverson adlı Şerif yardımcısının çözmeye çalıştığı oldukça karmaşık bir cinayet davasıyla başlıyor ve ilerleyen dönemde ortalık kan gölüne dönüyordu.

İkinci sezonda ise biraz gerilere, 1979 yılına gidiyoruz. İlk sezondan tanıdığımız Molly’nin babası Lou Solverson’un genç bir eyalet polisi olduğu döneme, Güney Dakota’ya gidiyoruz. İlk sezonda artık hayatta olmayan Molly’nin annesine ne olduğunu öğreneceğiz. Yine çok kan akacak, orası kesin, çünkü bu Fargo!

 

Dizi, ikinci sezon açılışını 12 Ekim 2015 tarihinde yani bugün yapacak ve bir aksilik olmazsa 14 Aralık 2015 tarihinde sezonu tamamlayacak. Dizinin 3. sezonunun da plânlama görüşmeleri yapıldı. Bu şöyle oluyor; alıcı (tv şirketi) dizinin yapımcılarıyla görüşüyor, “şayet işler iyi giderse, yani izlenme oranları böyle devam ederse 3. sezonu yapabilir misiniz” diye. Onlar da senaryo yazarlarıyla görüşüp 3. sezon için plânlanan senaryodan sinopsis sunuyor. Bu ana plân üzerinde uzlaşıp, dizinin izlenme oranlarını bekliyorlar. Büyük ihtimalle 1. bölümün yayınlanacağı bu gecenin ardından FX’ten bir açıklama gelebilir, tabii dizinin izlenme oranları beklenildiği gibi olursa.

 

Dizinin 2. sezon fragmanını vereyim;

 

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

1 Comment

  1. Aslında ben dizi başladıktan sonraki yazınızı ve fikirlerinizi de merask ediyorum.

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This