Çok bilinmeyen 5 kaliteli dizi film

Çok bilinmeyen 5 kaliteli dizi film

Son yıllardaki dizi çılgınlığı önce ufak kitlelerle başlayıp sonra tüm dünyayı saran bir hâl aldı. Artık hemen hemen hepimizin takip ettiği bir sürü dizi film var ya da en azından benim tanıdığım insanların var demeliyim. Bu büyüyen sektör büyük prodüktör, yönetmen ve oyuncuların da iştahını kabarttı. Artık 60- 70 milyon dolar bütçeli diziler var. Her televizyon kuruluşu kendisi için dizi filmler arıyor. Her yıl bu amaçla yüzlerce dizi film üretiliyor. Netflix’inden tutun da Amazon’una kadar her yıl yüzlerce dizi bir sonraki sezon onayını alıyor ve bir o kadarı da bunu başaramıyor.

Piyasa, bu büyümüş haliyle oldukça fazla izleyiciyi dizi filmlerle buluşturuyor. Amerika’da çok izlenilen diziler genelde dünyada da en çok izlenilenler arasındaki yerini alıyor. Fakat bu yazının konusu bu en çok izlenilenler değil, daha az izlendiği halde gerçekten çok kaliteli olanlar.

Yazı tabii benim beğenilerim üzerinden yürüyor, çünkü bu benim yazım. Bu yüzden size seçtiğim beş dizi filmi sondan başa doğru kısaca tanıtayım.

 

Happy Valley

happy-valley-
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

İngiltere’nin ismini az duyduğumuz yerlerinden birisi olan Halifax’da geçen bir polisiye. BBC One için çekilen dizinin ilk sezonu oldukça başarılıydı ve ikinci sezon onayını aldı. Güçlü bir senaryo, iyi oyuncu kadrosu, iyi görüntü yönetmeni ve küçük bir bütçe ile nasıl iyi dizi film çekilir dersi veriliyor resmen. 6 bölüm ve 55 dakika ortalama süreyle, toplamda 330 dakikalık bir ziyafet sizi bekliyor. Polisiyeye Halifax’tan yeni bir yorum getiriliyor resmen!Mozart in the Jungle

mozart-in-the-Jungle
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Bu defa Amerika’dayız, Amazon için hazırlanan 29 dakikalık içinden klasik müzik, uyuşturucu ve şehvet fışkıran bir komedi dizisi. Yine kaliteli bir kadrodan gerçekten oldukça güzel bir dizi. Kesinlikle farklı bir alternatif sunuyor. Görsel temaşanın dışında kulaklarınızı da bayram ettirecek, Mozart ile Gustavo Dudamel’in karışımı bir baş karakter ile yürüyen 10 bölümlük bir ziyafet. İkinci sezon onayını aldı, ancak bunun için 2016 yılını beklemeniz gerekecek.Gomorra – La Serie

 

gomorra-la-serie
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Bu defa sizi İtalya’nın güneyine Napoli’ye götürüyorum ya da Roberto Saviano’nun romanının götürdüğü yere gidiyorsunuz. Sky Italia için hazırlanan dizi 55 dakikalık 12 bölümden oluşuyor. İkinci sezon bu yıl yayınlanacak, şu an çekim aşamasında. Kendinizi biraz sertliğe hazırlarsanız iyi edersiniz, çünkü bu çocuklar çok sert! Napoli’de işler biraz Napolitan oluyor. Değişik bir tat arayanlara işte gerçek bir mafia hikâyesi.The Knick

theknick-1
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Modern tıbbın doğuşuna tanıklık etmek için tekrardan Amerika’dayız. Yer; Knickerbocker Hastanesi. Konu; günümüzde uygulanmakta olan pekçok ameliyat prosedürünün/yönteminin icat aşaması. Johns Hopkins Hastanesi’nin gerçek kurucularının hayatlarından esinlenilerek yaratılmış karakterler ışığında, çok güçlü bir kadro ile 1900’lerin başındayız. Tabii dizi ikinci sezon onayını aldı. İlk sezon yaklaşık 58 dakikalık 10 bölümden oluşuyor, ikinci sezon bu yıl yayınlanacak.Bron/Broen

bron-broen1
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Son olarak sizi İskandinavya’ya götürmek istiyorum. İsveç televizyonu SVT1 ve Danimarka televizyonu DR1 için üretilen bir İsveç-Danimarka ortak yapımı. İsveç, Malmö’deyiz ve bir o kadar da Danimarka Kopenhag’da!

“Polisiye dizi izleyeceğim ama Amerikan dizilerinden sıkıl geldi, hiçbir yenilik yok, hep aynı şey” falan diyorsanız; sizi şu kaslı Hollywood yapımlarının tekrar yanına yaklaşmaktan alıkoyacak diziyi izleyin. Saga Noren, çözmek üzere olduğu çok acayip vakayı izlemeniz için sizi bekliyor. Muhteşem bir oyuncu kadrosuna ek olarak çok üst düzey bir görüntü yönetmenliği örneğinin sergilendiğini düşündüğüm Bron/Broen adlı diziyi halen izlememiş olabilirsiniz, fakat belki de onun kopyası olan iki farklı versiyona rastlamışsınızdır. Suyu kaynağından için derim ben, Bron/Broen’i  bir izleyin. 60 dakikalık 10’ar bölümden oluşan iki sezon sizi bekliyor. Üçüncü sezon ise Eylül ayında yayınlanacak.

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

4 Comments

 1. Dizilerin ikisi o kadar da bilinmedik değil ama hepsi güzel diziler orası doğru.

  Post a Reply
 2. The Knick dışındakileri bilmiyordum. Ayrıca The Knick dizisindeki karakterlerin Johns Hopking’in kurucularından modellendiğini de bilmiyordum, biraz araştırınca doğru olduğunu fark ettim. Teşekkür ederim benim için öğretici oldu diyebilirim ve bu arada diğer dizileri de izlemeye karar verdim. Neticede benimle aynı zevkte birisinin tavsiyesi gibi duruyor.

  Post a Reply
 3. Güzel bir seçki olmuş.

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This