CHP’nin iktidar olduğu yıllar

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olduğu yıllar

Çok iyi bilinmesi gereken yıllardır. Günümüzde en çok speküle edilen konuların başında geliyor. Bilgi olmayınca boş lâflar ve hurafeler bilginin yerini alıyor. En çok da şu tip akıldan ırak söylemler var onları birazdan vereceğim ve üstlerine fikir beyan edeceğim ama önce CHP’nin iktidar olduğu yılları verelim bilinsin.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tek başına iktidar olduğu yıllar

CHP ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucu unsuru olarak devleti yönetti. Devleti kurdular ve haliyle bu devleti kuranlar da ilk etapta devleti yönetti. Bu dönemin başlangıcını 1923 olarak alabiliriz. Bitimi de 14 Mayıs 1950 tarihindeki genel seçimlerdir. Bu tarihte Demokrat Parti %53 oy alarak iktidara gelmiş ve bu oyların karşılığında da o yıllarda yürürlükteki çoğunluk sistemine göre meclisteki sandalyelerin 408’i almış CHP ise 69 sandalyede kalmıştır. Tek başına iktidar olduğu tek dönem bu kuruluştan ülkeyi çok partili sisteme geçirmesine kadar olan dönemdir. 1950 yılı Mayıs ayının ardından günümüze kadar CHP tekrar tek başına iktidar olamamıştır.

chp
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Koalisyonlar


 

1. Koalisyon

15 Ekim 1961 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından 20 Kasım 1961 günü CHP ve Adalet Partisi koalisyonu ile yeni bir hükumet kuruldu., bu koalisyonun ömrü kısa sürdü 30 Mayıs 1962 tarihinde İsmet İnönü’nün başbakanlıktan istifa etmesiyle sonra erdi.

2. Koalisyon

Hemen ardından 25 Haziran 1962 tarihinde yine CHP, bu defa YTP, CKMP ve bağımsız vekiller ile bir koalisyon daha kurdu.  2 Aralık 1963 tarihinde bu koalisyon da bitti.

3. Koalisyon

25 Aralık 1963 tarihinde tekrardan CHP, sayıları oldukça artmış olan bağımsız milletvekilleriyle birlikte yeniden koalisyon hükumeti kurdu. Bu hükumet, 13 Şubat 1965 tarihindeki bütçe görüşmeleri sırasında meclisten bütçe onayı alınamamasıyla son buldu.

Görüldüğü üzre 4 yılda 3 koalisyon.

 

4.Koalisyon

14 Ekim 1973 yılındaki genel seçimlerden Bülent Ecevit liderliğindeki CHP çok partili döneme geçişin ardından ilk kez genel seçimlerden birinci parti olarak çıkıyordu. Buna rağmen sadece 185 sandalye aldığı için tek başına hükumet kuramıyordu. Yine koalisyon vardı ufukta. 26 Ocak 1974 tarihinde MSP ile koalisyon yaptı CHP. (bunun günümüzdeki karşılığı CHP + Saadet Partisi ittifakıdır onu da söyleyeyim) 18 Eylül 1974 tarihinde sona erdi bu koalisyon. Üstelik arada başarılı bir Kıbrıs Barış Harekatı bile olmuş ancak bu iki farklı düşünce temelli parti bir türlü ortak müştereklerde buluşamamıştı.

5.Koalisyon

5 Haziran 1977 tarihinde yapılan genel seçimlerde %41,3 oy alarak meclisteki 213  sandalyeyi kapan Bülent Ecevit liderliğindeki CHP yine tek başına hükumet kuramıyordu. Yine koalisyon gerekliydi. O koalisyonu kuramadı CHP ve hükumeti Adalet Partisi kurdu. Adalet Partisi‘nin kurduğu koalisyon hükumetinin ömrü kısa sürdü, Bülent Ecevit’in verdiği gensoruya dayanamayıp düştüler. 5 Ocak 1978 tarihinde Cumhuriyetçi Güven Partisi, Demokratik Parti ve bağımsızların desteği ile seçimleri kazanmasından tam 6 ay sonra hükumeti kurdu CHP. 16 Ekim 1979 tarihinde sona erdi bu koalisyon da. Bu CHP’nin iktidara ortak olduğu son tarihti.

 

CHP’nin iktidar olduğu yıllara ilişkin yalanlar


 

Şimdi gelelim şehir efsanesi halini almış CHP’nin iktidar olduğu yıllara dair akıldan muaf söylemlere;

CHP’nin iktidar olduğu yıllarda toplu iğne bile üretemiyorduk. Bir sır vereyim halen üretemiyoruz, ithal ediyoruz.

CHP camileri kapattı. Yok böyle bir şey, külliyen yalan.

CHP Kur’an’ı yasakladı – Külliyen yalan, Kur’an yasaklanmadı bu ülkede hiçbir zaman.

CHP’nin iktidar olduğu yıllarda benzin kuyrukları vardı, ekmek kuyrukları vardı. Bunları açıklamak gerekli.

 

Sondan başlayalım, bu ülkede benzin kuyruğu olduğu yıllar 1974’teki petrol krizi olduğu döneme denk gelir. Dünyanın her yerinde, petrolü olmayan ülkelerde aynı manzaralar yaşandı. Dünya şoktaydı o dönemde, Amerika bir daha böyle bir şey olmamasını garantiye almak için Suudi Arabistan’ın tepesine çöktü, çöküş o çöküş…

Neyse konuya dönelim.

CHP, camileri falan kapatmadı, bu tamamen yalan, bu yalanı dillendiren sözde dindar kişiler yalana iştirak ediyor ve günaha giriyorsunuz haberiniz olsun. (Lan bunu daha başka türlü nasıl anlatacağımı bilemedim işte)

CHP’nin iktidar olduğu yıllarda Kur’an’ı yasaklamadı. Yok kardeşim öyle bir şey. Kur’an Kurslarını yasakladı. Gerekçe belliydi, Kur’an Kursları sadece ezber kurslarıdır, aslen bir eğitim falan verilmez. Kur’an’ın okutulduğu ama aslında sadece ezberletildiği, aslında içinde anlama kısmı olmayan bir eğitim veriliyordu. Buna da niye eğitim diyorsak işte…

Toplu iğne meselesini yukarıda yazdım, halen üretemiyor, onun yerine ithal ediyoruz.

Küçücük bir örnek CHP’nin iktidar olduğu yıllarda yani 1934 yılında kâğıt üreten en büyük kuruluşumuz olan SEKA’yı kurdu. AKP ise o SEKA‘yı 2005 yılında tüm iştirakleriyle birlikte sattı ve satın alan yabancı firma da kapattı. Türkiye A4 kâğıdı bile üretemiyor.

CHP’nin tek başına iktidar olduğu dönemde ülkenin üretim odakları şimdikinden çok daha iyiydi. Diğer taraftan, nüfusun yayılımı da daha dengeliydi. Ülkede tarım ve hayvancılığın ülke ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir düzen vardı. 1950 yılı itibarı ile Şehir merkezlerinde yaşayan nüfus toplamı 2 milyonun bile altındaydı. Türkiye köylüsü bol bir memleketti. İstanbul’un nüfusu 700.000 idi. Ülkedeki toplam otomobil sayısı 50.000 civarındaydı. Hiçbir temel gıda maddesi ithal etmiyor, aksine ihraç ediyorduk.

 

CHP’nin iktidar olduğu yıllarda duble dediğinizde akla ilk olarak rakı gelirdi. Hee bu arada CHP döneminde kurulan Tekel de satıldı AKP döneminde, onu da belirtelim. İçki eskisinden daha da çok içiliyor, sadece parayı biz kazanmıyoruz, o kadar! Yabancı kazanıyor.

 

CHP’nin tek başına iktidar olduğu yıllar


Bu dönem hakkında birkaç önemli noktayı daha belirtme gereği duyduğum için burayı biraz daha açıklayayım dedim.

CHP kurucu hükumetti ve zaten bir enkazı devralmışlardı. Buna rağmen bir mucize gerçekleştirildi diyebiliriz. Bunu biz değil dünya söylüyor. İşin en ilginç tarafı da 1929 yılında dünya Büyük Buhran’a girdi. Dünyada bu isimle bir tek dönem anılır o da 1929’da başlayıp 2. Dünya Savaşı’nın başladığı tarihe kadar sürer. Başka bir büyük buhran yoktur. Ekonomik krizler vardır ama başka bir Büyük Buhran yoktur.

Büyük Buhran sırasında dünyanın hemen hemen her yerinde bir yokluk söz konusu idi. Ardından başlayan savaşın sonuna kadar da bu durum değişmedi. İşte CHP tüm dünyanın kırım kırım kırıldığı bu ortamda ülkeyi yönetiyordu. İyi mi yönetti, kötü mü yönetti orası tartışılır ancak dünyanın her köşesinde o yıllarda sefalet vardı diyebiliriz. Amerika’da da Almanya’da da İngiltere’de de durum buydu. Dünya için zor zamanlardı.

 

1977 yılındaki ekmek kuyruğu, benzin kuyruğu vb. fotoğrafları bilirsiniz. İşin enteresan tarafı o yıl CHP hiç iktidarda bulunmamıştır, ancak Sabah Gazetesi dahil olmak üzere bir sürü internet sitesinde 1977 yılında çekilmiş fotoğrafların altına CHP hükumetteydi falan diye yazılar, resim galerileri bulursunuz. Tamamen yalandır, çünkü CHP ve Bülent Ecevit seçimi kazanmalarına rağmen hükumeti kuramadılar. Hükumeti kurmayı başaran Adalet Partisi hükumetteydi o yıl. Hem seçim öncesi hem de seçim sonrası. CHP, 1978 yılında iktidara koalisyonla geldiğinde ülkeyi boğazına kadar borca batırmış olan, develüasyon üstüne develüasyonun geldiği dönemde hükumeti devraldı. Bunu da yukarıda 5.Koalisyon başlığı altında yazmıştım.

 

Neticede CHP hakkında konuşmak için tarihe bakmak yeterli olur. Tarihi de Sabah Gazetesi’nin günümüzde hazırlanmış tamamen yalan olan resim galerilerinden öğrenemezsiniz. Okumak gerekir.

 

Son olarak Burhan Kuzu‘nun Enver Aysever‘in Aykırı Sorular programına konuk olduğu sırada kendisine:

“Hocam neden solcular hep siyasi suçlardan hapse giriyor da sağcılar hep rüşvet ve yolsuzluktan?” sorusunu yöneltmesi üzerine verdiği şu cevap ile bitireyim yazımı;

“Bu çok ağır bir suçlama. Solcular ne zaman iktidar olmuş ki çalsınlar?”

 

Author: Sıtkı Cyril Mac

Share This Post On

27 Comments

 1. Chp lehine reklam yapiyorsunuz

  Post a Reply
  • Gerçekleri yayınlıyoruz. Gerçekler size reklâm gibi görünüyorsa, izlediğiniz dizi fazla bilim-kurgu olmalı, diziyi değiştirin, çünkü gerçekleri değiştiremeyiz!

   Post a Reply
   • Sen film yazmışsın. Senin chp hükümeti toplu iğne üretemediği gibi bir tek bir yatırımda yapmamıştır bu ülkeye. At gözlüklerini çıkarın çıkarın. Yok ezber eğitimiymiş niye eüitim miş miş senin eğitimine kimse müdahale etmediği gibi sen kim oluyorsunda dini eğitime laf edebiliyorsun insanların seçimlerini sınırlandırmma yetkisi kim sana veriyoe?

    Post a Reply
   • CHP’li değilim. MHP’liyim hatta. Aam şerefsiz ve haysiyetsiz olmanın lüzumu yok. 1923- 1950 arası açılan KİT’leri, TÜVASAŞI TÜLOMSAŞI ve nicelerini nereye koyacağız?

    Bi iktidar, kendinden öncekilerin birikim ve sorunlarının üstüne iktidar olur. Yüzlerce fabrikayı, kredsiz yapmıştır CHP iktidarı dediğiniz o Cumhuriyetin ilk yılları. BU HALK yapmıştır. BİZ yaptık.. Osmanlı Devletimizin zamanından kalma birçok şeyi MİLLİLEŞTİRDİ, devletleştirdi. Ayıptır. Günahtır…

    Post a Reply
 2. Hahhahhaha ben buna cok gulerim. Kocum biz bunlari yasadik Istanbulun orta yerinde askerler evimizi basip Kuran yada arapca herhangi bir kitao ariyorlardi bulduklarinda dogru nezarete. Sebep? Muslaminin evinde Kuran bulundurmasi. Istedigin kadar ugras chpyi temize cikaramazsin. Bu millet cok iyi yaniyor onlari.

  Post a Reply
  • Her türlü yalan söylendi de senin bu yazdıkların kadar ahmakçasını kimse söylememişti. Burada bir partiyi temize çıkarmaya çalışmamış kimse, gerçekleri dosdoğru yazmış. Daha Türkçe konuşmayı ve haliyle yazmayı bile bilmeyen sen, gelmiş bir de tarihi bir gerçekliği aklınca çarpıtıyorsun. Önce şu hesapta düşündüğün lisan olan Türkçe’yi öğren, sonra sağa sola bok atarsın.

   Doğma büyüme İstanbulluyum, bir değil 4 tane Kur’an olan bir evde büyüdüm, kimse beni ya da ailemden birisini nezarete götürmedi veya buna kalkışmadı.

   He bir de sana hatırlatayım; “Kur’an” böyle yazılır. İnandığın kitabın adını bile yazamıyorsun, hatta bir kere bile baştan sona okumadığına da eminim. Yalan söylerken de kutsal saydığın, “Allah’ın kelâmı” kabul ettiğin o kitabın adını kullanıyorsun. Buna şirk koşmak deniyor, Kur’an ile aldatmak deniyor. Münafıklık etmek böyle bir şey oluyor işte. En azından şu son cümlelerim senin anlayacağın dildendi sanırım. Salyalarını git başka yerde saç…

   Post a Reply
   • valla dogru demissin arkadas. agzina saglik.. okumadiklari kitabi agizlarindan dusurmeyen agzi salyalilara hicbir sey anlatilamiyor.maalesef. adam ne guzel yazmis o hala yalan pesinde..

    Post a Reply
 3. Iyi de kendinize hiç sormazmisiniz chp neden iktidar olamıyor neden oy alamıyor diye ?

  Post a Reply
  • Yazının konusu CHP neden oy alamıyor veya oy sayısını arttıramıyor değil kalın kafalı. Öyle bir yazı da olabilir, hatta güzel de olur, sen yazarsın okuruz.

   Post a Reply
 4. 20 yaşındaki çocuklar çıkıp diyor ya “cehapeyi de gördük ülkeyi batırdılar ekmeği bile kuyrukla aldık ” diye bu yazı onlara ders olsun sen nerden biliyon o zamanları cahil bilmeden konuşuyorlar mhpliyim ama yalana iftiraya karşıyım chp bu zamana kadar ülkeyi batırmadı yanlışları oldu fakat bugünkü kadar değil .

  Post a Reply
 5. Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Olabildiğince fazla kişinin okuması umuduyla.

  Post a Reply
 6. Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi CHP 1950 yılından bu yana tek başına iktidar olmamıştır ancak Mertt’in evine baskin yapilip kur’an toplanmis ve sevgili Mertt bunu anlatiyor. En iyi ihtimalle Merttin evi 1950 de basilmistir ve Mertt net hatirladigina gore o vakit en az 10 yasindadir. O halde Mertt en geç 1940 yilinda dogmustur. Pardon Mertt dede, dedemizsin. Yalniz dedecigim sen 76 yasindasin, senin vaktin kiymetli, malum bir ayak cukurda. Vaktini internette harcama bu yasta ve kadinlar neden cuma namazi kilmazlar, namaz neden 5 vakit kilinir yada ne bileyim abdest alinirken bas neden mesh edilir….bunlari bize bir ogret dede. yoksa yoksa bunlar sadece gelenek mi? adet mi? soyle bize dede, gocup gitmeden soyle lutfen. Bu arada dede, sana basan yani evini basanlar Elmalili Hamdi Hocanin Turkce Kur’an ini almadilar degil mi? Cunku o meal CHP donemi de Ata’mizin ricasiyla kaleme alinmisti.
  Not: Bu kismi kucuk puntolarla yaziyorum dedem okuyamasin diye 🙂 benim Mertt dedemin tahsili kıt ve dunya gorusu findik kadar dar oldugundan adina ozur dilerim…

  Post a Reply
  • Cehaletiniz cümlelerinize yansımış. Sadece cehaletiniz de değil, kötü niyetiniz de aynı şekilde. Bilgisiz, belgesiz ve ilgisiz olarak kelimeleri kusmuşsunuz. Tabii kelimelerin cümlelerin de ırzına geçmişsiniz.

   1950 yılının çoğunda Adnan Menderes başbakandı. Olduğunu iddia ettiğiniz olayla ilgili ne net bir tarih, ne belge ne de adam gibi bilgi vermeden, zaten olayı da 90’ın altında olduğu bariz IQ seviyenizle anlatamamışsınız. Size çok şey anlatırdım fakat ne okuduğunuzu anlayacak ne de bildiğinizi anlatacak kapasiteniz var. Bu halinizle yavru bir köpeğin idrak seviyesine sahipsiniz.

   Post a Reply
  • Varoluşunla bile kâfi miktarda oksijen israfı yapman yetmiyor, bir de gelmiş milletin zamanı israf etme çabasındasın. bsg ak!

   Post a Reply
 7. Kendi yazdığınız uzunca yazıda kendinizle çelişmişsiniz. Çok net ifade etmişsiniz chp kuranı yasaklamadı kuran kurslarını yasakladı diye. Çünkü orada ezber yapılıyodu demişsiniz. Size şimdi şu soruyu sorma hakkım olduğu görüşündeyim. Ezber e karşı olduğu için kuran kursu yasaklayan chp alternatif ne yaptı ? Yani o kurslara gidenler daha sonra nereye gitti? Kitabı nereden öğrendiler?

  Post a Reply
  • Kur’an’ı anlamadan okumak, her şeyden evvel Kur’an’a aykırıdır. İslâm akıl baliğ insana seslenir. İnen ilk ayet, “Oku”dur. Oku der! Oku diye emrettiği zaman ezberlemeyi değil, anlamayı kast eder! İnsan okurken evvela anlamalıdır. Anlamıyorsa, okumuş sayılmaz!

   Din bezirganlığı yapmana gerek yok, bu başlık dini bir başlık değil! Git dinini yaşa istiyorsan ama burada din bezirganlığı yapma! CHP ile din iki farklı kutupmuş gibi yapma! Kur’an kursu denen şeyin din adına bugün de yasaklanması lâzım, çünkü İslam içi boş ezberlerin dini değildir, olamaz. Siz de bir Müslüman iseniz, böylesi içi boş sözde ilim yurtlarının tümden yasaklanmasını isterdiniz. Fakat görüyorum ki istediğiniz diğer yönde.

   Post a Reply
 8. Buraya yazı yazan diğer arkadaşlarada sesleneyim. Yazıların tamamına bakın. Karşıt görüşe hakaret etmeden yazı yazmamışsınız. Hep sorarlarya chp neden oy almıyo diye işte sebebi bu. Nasıl olurda bizim gibi düşünemez bu insanlar. Biz aydınız her şeyi biliyoruz akıllıyız bunları anlamıyoruz. Cahil bidon kafalı makarnacı çoban.

  Post a Reply
 9. Yukarıda evimizden kuran topluyolardı diye yazan arkadaş zaten çok elle tutulur bilgi ile yazmamış belli. Fakat olabilir demeyip hakaretler ediyosunuz hemen. İşte klasik ayrıştırıcı tepeden bakan ve seninle ben birmiyizci zihniyet. Sizden ricam bunu yapmamanız

  Post a Reply
 10. Hocam adam hakaret etmemiş gerçekleri söylemiş ee napalım? Siz ordan burdan duyduklarınızı ortalıkta söyleyin bizde her ortamda doğruyu anlatmaya mı çalışalım? Aydın kesim demişsin evet aydın kesimiz bende müslümanım benimde inandıgım Allah senin de öyle ama algılarımız farklı sanırım benim dinime göre iftira en büyük günahlardan bir tanesi ama seninkinde iftira atmak sevap sanırım senin dinine göre tövbe edince herşey affediliyor ama ben böyle bir şeye katiyen inanmıyorum. Sen her gün camii gidip 5 vakit namaz kılıyorsun ama çıkışında kadına kızına laf atıyorsun defalarca kez örnegini yaşadım sizin dininizin adı islam olamaz islama böyle inanılmaz böyle anlatılmaz İslamı yaymanız, güzelliğini anlatmanız gerekirken islamı bilmeyen ya da yanlış bilenlere en kötü örneksiniz. Dipnot: asıl başlıkla alakalı olmayan bir yazı olduğu için kusura bakmayın.

  Post a Reply
 11. Çok güzel hareketler bunlar. Yazının bazı kısımlarını okudum. Kalanları ve fazlasını zaten bildiğimden ötürü okuma zahmetine girmedim. Makalenin yazarına yani Sıtkı Cyril Mac’e sesleniyorum. Uygulamakta olduğunuz taktik basit ve yersiz. 2017 yılındayız. Geçiniz artık bu boş işleri. Belge kelimesini kullanıyorsan oraya koyacaksın. Elinde veri yok, sadece text yazı yazmışsın. Bunuda kendi açından ve çapından yapmışsın. O yalan, bu gerçek, efendim kuyruklar var mıydı araştırmak gerek gibi komik tutumlar sergilemişsin. Kuyrukların olduğunun tv arşivlerinde kayıtları var. Bununla birlikte dedelerimiz asıl belgedir. Ama tabi bunlarda külliyen yalan 🙂 Bir diğer komik olay ise eleştiri bulunanlara hemen cahil damgası yapıştırmanız. Bunu siz hangi sıfatla yapıyorsunuz? Kimsiniz ki siz? Karşınızdakini tanıyor musunuz? Tanımadığınız şahıslar hakkında ileri geri konuşmak cahilliktir. Bu davranışınız size bir şey kazandırmadığı gibi gülünç duruma düşürür. Karşınızdakini eleştiri bazında yenemiyorsanız makale yazmayacaksınız. Lütfen yorumuma yanıt vermeyiniz. Karşımdakinin zeka seviyesine bağlı olarak geri dönüş yaparım. Bu durumda size dönüş yapmam mümkün değil. Malumunuz vakit değerli. Boşa harcamak istemem 😉

  Post a Reply
 12. Savaş bey kuran kursundaki ezberden rahatsiz olmus.
  Bu ifade bilgisizliginden kaynaklaniyor malesef.
  Şoyleki
  Savaş beye sorular
  Hic namaz kildinizmi ?
  Cevabiniz kesinlikle hayir olmalidir.
  Cunku kuran kurslarinda ezberi yanlis egitim olarak tanimlayan bir insanin namaz kilmis olma ihtimali %0 dir. Daha basit ifadeyle namazla isi olmaz.
  Biraz sertmi oldu?
  Sebebini aciklayayim
  Dinimiz namazi emreder namaz kilabilmenin ise kurallari vardir mesela nazim hikmetin siirlerini okuyamazsiniz namazda.surelerdeki ayetleri bir kisminiveya en azindan kisa sureleri ezberlemeniz icap eder bunu dini bir yukumluluktur. Ayrica bazi dua ve salavatlar da buna dahildir. Dinimiz kurani orjinal haliyle okunmasini makbul gorur. Ardindan mealini okumak ise cok iyidir harikadir.
  Umarim ezber konusunun amacini anlatabildim. Savas bey. Benim en buyuk arzum hakretle degil arastirarak ve saygida kalarak dialog. Sorularinizi beklerim

  Post a Reply
 13. Genel Başkanı ve şu an görevdeki yöneticileri değişmediği, amblemindeki, özündeki değerlere dönmediği sürece bu yazıdaki gibi kalacak yıllardır. Yani CHP özüne dönmezse bir daha iktidar olamaz diyorum özetle.

  Post a Reply
 14. O yalan bu yalan değil deyip durmuş.CHP denilen saçma partiyi boş boş konuşarak savunan birisin.Milletin vaktini boşa harcama.Eğer “bunlar külliyen yalandır” diyebiliyorsan kanıtla,kanıtla da görelim bakalım “gerçekleri”

  Post a Reply
 15. @ibrahim

  Gayet belli oluyor ki sen Aktrollerdensin. Cehaletin klavye başına geçmiş halisin demek istedim anlayacağın.

  Önce şunu söyleyeyim kanıtlamak meselesini çok yanlış anlamışsın. Burada yazanlar gerçek, sen yalan diyor isen, bunu kanıtlamak senin görevin! Kanıtı sen sunacaksın göreceğiz, “hee eyvallah bak adam kanıt sunuyor senin yazdıklarını çürüttü, buna ne diyorsun” diye hep birlikte yazının sahibine ve siteye buradan sesleneceğiz. Sana da cahil dediğimiz için senden özür dileyeceğiz!

  O vakte kadar cahisin, aktrolsün!

  Post a Reply
 16. merak ettim baktım toplu iğne üretiliyor mu diye de üretiliyormuş pir-inci diye türk firması var adamlar 1985 den beri üretiyorlarmış

  Post a Reply
 17. Sen bunları yazarken %100 yerli silahlarimizla chp nin savunduğu teröristleri avlıyor askerlerimiz bari onların hatrina doğru konuş

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This