Bu sayfayı görüntüleyemiyorsanız, Türkiye’de yaşıyorsunuz demektir!

Bu sayfayı görüntüleyemiyorsanız, Türkiye’de yaşıyorsunuz demektir!

Bu yazıyı yazmak gerekiyordu. Dünyada sadece ve sadece Türkiye’de yasaklı olan internet siteleri var. Ne kadar ileri bir demokrasinin yaşandığını daha iyi anlamamızı sağlayan ufacık bir delil olarak kabul edebiliriz bunu.

Şunun özlük hakları, bunun videosu, bunun gizli ilişkileri, falancanın ses kayıtları, filancanın öpüşmesi, ötekinin siyasi görüşü derken, internette gezinmek, Zeki Alasya – Metin Akpınar’ın ünlü “Yasaklar” kabaresine dönmüş durumda ülkemizde.

Özgürlüklerden yana olduğunu savunanların yönettiği ülkede, 2010 yılından beri bir “internetime dokunma” sloganıdır gidiyor. Ulan zaten kaplumbağa hızıyla interneti eşek yükü paraya kullanıyor bu ülke vatandaşı, bir de o sadece senin istediğin yerlerde gezsin istiyorsun öyle mi? Şimdi sen demokrat biz düzen bozan, gerici mi oluyoruz?

sayfaya_erisilemiyor
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Youtube ve Twitter gibi sitelere yasak gelen ülkede yaşıyoruz. İnternet dediğimiz bu zaten! Dünyada internet kullanan 100 kullanıcıdan 98’i bu iki siteden en az birisine, %67’si de ikisine birden üye. Biz bu iki siteye girmek için, topyekün VPN, Tunnel, Tor Browser indirmiş bir milletiz. Şu an bu siteler yasaklı değil, ancak bu ikisinde ve Facebook’ta çok ağır bir filtre uygulaması var. Öyle bir filtre ki ülkemizdeki kullanıcıların %90’ı “Facebook çok yavaşladı” ya da ellerindeki bilgisayarlar/tabletler/telefonlar çok eskidi sanıyorlar.

sayfaya-erisilemiyor-
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Youtube’un yasaklandığı dönemde aşina olduğunuz ekran görüntüsü.

Yok anam yok, kullandığınız cihazdan değil, yaşadığınız ülkeden dolayı yavaşladı! Alıcınızın ayarıyla oynamayın boş yere! Lokasyonunuzun ayarlarıyla uğraşın! Meselâ Türkiye yerine, Fransa’da, Amerika’da, Almanya’da, Norveç’te olmayı deneyin!

Facebook, Youtube, Twitter gibi dev sitelere filtreli olarak erişiyoruz, Soundcloud ise külliyen yasak bize. Soundcloud sanırım dünyada bir tek Türkiye’de yasaklı ve siz o ülkede yaşıyorsunuz. Şu filtre meselesine de gelir isek; meselâ Twitter’da trend topicler komple sansürlü. Neyin tt olaracağına karar vermiyorlar belki ama neyin tt olamayacağına kesin karar veriyorlar. Hükumetin istemediği bir konuda 10.000 tweet olsa dahi listeye giremiyor. (Bu arada 10.000 tweet devasa bir rakam, böyle bir kullanımda o konu Dünya TT’si oluyor ama Türkiye’de olamıyor, eğer hükûmet istemiyorsa.)

sayfaya-erisilemiyor
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Soundcloud’un güncel hali, yani halen ulaşılamıyor

Adlarını burada yazamayacağımız, şaka değil binlerce site ülkemizde yasak. İnanın bu yasaklamaların, %5’lik bir bölümü bile gerçekten evrensel hukuki dayanağa sahip değil. İnternete girdin mi hükumetin istediği gibi davranacaksın. Öyle açık saçık siteydi, zararlı ses kayıtlarının da “bulunabildiği” müzik siteleriydi falandı filandı girmeyeceksin!

Ulan sen zaten Türkiye’de yaşıyorsun, sana internet ne gerek! 3 çocuk yapman lâzım; ya doğuracak ve onlara bakacak ya da tohum atıp, bakım için gereken arpayı tedarik edeceksin! Bu arada da vergi vereceksin dolaylı ve dolaysız yollardan. İnternetten sana ne! Sen işine bak!

404
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Bu yüzden aklınızda bulunsun, herhangi bir siteye erişemiyorsanız, Türkiye’de yaşıyorsunuz demektir!

Olur da bir gün bu sayfayı görünteleyemezseniz, tatlı tatlı gülümseyin ve canım memleketim Türkiye’de yaşadığınızı hatırlatın kendinize! Belki azıcık rahatlatır sizi!

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This