Beyaz Yakalıların Şafağı

  • Pinterest
  • Facebook
  • Twitter

Beyaz Yakalıların Şafağına Hoş Geldiniz

Yaşayan ölüler

Maaşlı köleler

Esaret gönüllüleri

Sabah henüz gün doğmadan acı acı çalan alarm sesleriyle kalkarlar (Yaz saati uygulamasıyla alakası yok lan, eskiden de mesai karga bokunu yemeden başlıyordu)

Önce bir süre elbise dolaplarına boş gözlerle bakarlar.

Sonra giyinirler ve evden çıkarlar.

Köşedeki pastaneden poğaçalarını alırlar. Poğaçaların yağı ağır ağır kese kağıdına geçerken, uykulu gözlerle servis aracını beklemeye koyulurlar.

Servis kaldırıma yanaşıp, kapısı açıldığında beyaz yakalı köle yoğun uyku kokusuyla karşılaşır.

Servise bindikten az sonra oksijensizlikten kendisi de uykuya dalar.

Servis plazanın kapısının önünde durur, beyaz yakalı gözlerini açar.

Servisten iner ve önce Starbucks’a yönelir. Oradan kendisine bir kahve içimi sürecek hayat tarzlarından birini kiralar

Grande non fat misto pilizzzzzz ayrıca kupamın üzerine kitty yazar mısınız lüyyttfaaan, ismimi paylaşmak istemiyorum da!

ve plazaya giriş yapar.

Kartını boynundan çıkartmadan ustaca turnikeye okutur ve efendilerini giriş saatinden haberdar eder.

Ofise büyük bir neşeyle dalar; “günaydın!!, ah günaydın canım, #verimlibirsabahamerhaba, #plazada hayat  #gününilkmailıgelmişhoşgelmiş #coffee #morning

Öğle yemeği saatine kadar mailları cevaplar, team lead’inin fırçalarını yüzündeki plastik gülümsemeyle savuşturur, “best coworker friendinin” hatalarını çaktırmadan ortaya çıkarmaya odaklanır

Irmak Su: Dolayısıyla efficiency için yeni sales channellerı penetre etmemiz şart.

Müdür: Hmm, sen ne dersin Selin?

Selin: Ya Irmak Su’cum sanırım sales channel değil de dealer network demek istedin zira bu marketları dealer networkumuzle daha kolay penetre edebilirdik. Ben sana toplantıdan sonra sunumunun revizesiyle ilgili yardımcı oluyor olacağım.

Irmak Su: E dün akşam sana gönderdim, bence çok OK dedin!

Selin: Ahahah gece yatmadan aklıma geldi, sabah da sen işe geç kalınca uyaramadım tatlım.

#çalışıncaçokgüzeloluyoruz #work #work #work #işlergüçler #çalışırkenveüretirkenbiz zafer işareti, zafer işareti zafer işareti, gülen surat, gülen surat, kalpli gülen surat, gülmekten ağlayan surat, gülmekten ağlayan surat, gülmekten ağlayan surat

Sonra öğle yemeği saati gelir. Şirket kartının kordonu yemek kartına dolanarak ofisten çıkılır ve cozy atmosferli, tabelası İngilizce ama sahibi Sivaslı olan kafenin boktan yemeklerine bir servet ödenerek ofise geri dönülür.

Öğleden sonraları, kalitesiz malzemeden yapılmış yemeklerin bünyede yarattığı rehavetin de etkisiyle çay – kahve içerek ve dedikodu yaparak geçer.

Beyaz yakalılar kıyıda köşede küçük gruplar halinde toplanır, müdürlerini ve diğer çalışanları çekiştirirler. Müdürlerinden de departmandaki diğer arkadaşlarından da daha zeki olmalarına rağmen nasıl da önlerinin tıkandığından dert yanarlar. Bu beyaz yakalının, “artık ben de çoban olup, diğer koyunları gütmek ve üst yönetime yaltaklanarak insanları nasıl da sevk ve idare ettiğimi efendilerime ispatlamak istiyorum” isyanıdır fakat beyaz yakalı dilinde bu kariyer planlaması olarak ifade edilir.

Günün son selfieleri çekilir, son soysal medya paylaşımları yapılır; #ofisinhalleri #işleryetişirpanikyok #yılınenverimliekibi #beyinfırtınamızakapılmasendeyanarsın

Turnikenden kart okutup geçerken, efendilerin denetim mekanizmasına bir kez daha dijital bir selam çakılır. Servise binilir, 2,5 saat boyunca sıkışık trafikteki havasız araç içinde beklenir ve sonunda beyaz yakalı hücresine – yani fahiş kiralar ödediği 1+1 evine – varır.

Hemen mutfağa girer. Kendisine bir sandviç hazırlar. Sandviçinin resmini çekerek sosyal medya hesabı aracılığıyla tüm kariyer bağımlısı köle arkadaşlarıyla paylaşır #peynirdomatesmanhattanstyle #eatfresh #eathealthy

Sonra akıllı televizyon ekranın karşısına geçer. şehir hayatının, tarih öncesi kavimlerin ya da organize suç örgütü faaliyetlerinin anlatıldığı dizilerinden birini açar. “Güçlü güçsüzü ezsin”, “zafere giden her yol mubahtır” mesajlarını başarıyla alır. Işıklarını kapatır, alarm saatini kurar ve uyur.

Sanki hayatında bir an olsun gerçekten de uyanmış gibi.

 

Author: Fonetika

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This