Ayahuasca

Ayahuasca

Güney Amerika Amazon ormanlarında yetişen Latince ismiyle “Banisteriopsis caapi“den elde edilen bir tür uyarıcı/iyileştirici sıvı/ilaç. Bu bitkinin sapının kaynatılmasıyla elde ediliyor Ayahuasca ve “şaman“lar tarafından dinsel âyinlerde kullanılmış tarh boyunca. Halen de asli amaç bu.

Ayahuasca“, “caapi” veya “yajé” gibi adlarla da anılır ve “Malpighiaceae” familyasındandır. En çok da, Peru’da bulunur.

Fazlası ölüme neden olan bu bitkiye, doktorlar da hastalarının tedavilerinde baş vururlar.
ABD’de ve ülkemizde yetiştirilmesi yasal olmayan Ayahuasca’nın etken maddesi olan bitki için, “beyni uyuşturan bir bitki” de diyebiliriz. Dolayısıyla halüsinasyonlara sebebiyet verir. Bir çeşit, “uyanık durumda rüya görme” hâli de denebilir.
Asya yerlileri “ayahuasca”yı bağırsak temizleyicisi olarak kullanmaktadırlar.

Quechua’ların(Güney Amerika’daki And dağları civarında yaşayan etnik gruplar) dilinde “vine of soul” yani “ruhun şarabı” anlamına gelmektedir.

ayahuasca-2
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Bu bitkinin içinde bulunan ve alnımızın ortasındaki epifiz bezi tarafından yalnızca doğum ve ölüm anında salgılanan DMT molekülleri, Descartes tarafından “beden ve ruh arasındaki köprü” şeklinde tanımlanmıştır.
Örneğin; doğum esnasında annede salgılanan DMT annenin acısını azaltır ve bebekte salgılanan DMT de, bebeğin uyuşarak doğum anını kolay geçirmesini sağlar. Yani özetle Ayahuasca denilen sıvı, kadınlara sadece doğarken ölürken ve doğururken, erkeklere ise sadece doğarken ve ölürken vücudumuz tarafından DMT’yi, bu durumların dışında da salgalama imkânı veren bir madde. Bu haliyle bir uyarıcı maddedir.

ayahuasca
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Ayahuasca aslında, DMT içeren Kargı kamışı ile Maoi inhibitörü içeren “Üzerlik Tohumu”nun(peganum harmala) karışımı ile elde ediliyor. Kargı kamışı ile bir başka ilgimiz de var ki o da Ney. Ney yapımında kullanılıyor kargı kamışı ve yine ilginç gelir mi bilmem ancak Mevlana’nın kargı kamışıyla oldukça içli dışlı olduğu bilinir. Fazla bahsini etmiştir. “Ölmeden önce ölümü tatmak“tan ve “vahdet”ten bahseder ki bu da yine Ayahuasca etkileri arasındadır. Aynı şekilde Musa’nın gittiği ve 10 emri aldığı şu kutsal dağdaki mağarada da yine DMT içeren bitkilerin yetiştiği iddiaları vardır.

 

Ayahuasca kullanımı gerçekten tecrübeli kişilerin hamiliğinde yapılmalı. Bu yönüyle LSD’ye benzer, ancak LSD x 5 diyelim biz kendisine. Şimdi bu bilgi ışığında anlatmaya devam edeyim…

ayahuasca
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Ayahuasca kullanımı aslında dini bir ritüel gerektiriyor Güney Amerika’da. Önce ormanın uygun bir yerinde bir çember oluşturuluyor, bu bazen bir su kenarı, bir açıklık, bazen küçük bir vadi, bazen de ormanın tam ortasında ya da kapalı bir mekânda olabiliyor. Bulunulan yere göre değişiyor. Tabii dini bir ayin olduğu için yerel insanlarla yapıyorsanız bu ayini, o mekân da dini oluyor haliyle. Tabii günümüzde bu işin turizmi de yapıldığı için son derece sıradan mekânlarda da ayahuasca deneyimi yaşanabiliyor, onu da belirtmek gerekli.

ayahuasca-2
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Neyse bir çember oluşturuluyor ve ardından kısa bir dua okunuyor. O sırada Ayahuasca karışımı yapılıyor (kaynatılıyor). Ayahuasca’yı alma amacı ruhsal temizlik, ancak Güney Amerika yerlilerinde fiziksel temizlik diye bir şey yok, her şey ruhsal.

 

ayahuasca-4
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Aslen ayahuasca özellikle bağırsaklardaki bakterileri temizliyor. Yerlilerin lûgatında bakteri olmadığından, inançlarına göre; tüm hastalıklar sadece kötü ruhların ruhunuza egemen olmasından ibaret. Bu yüzden ruhlarını temizliyorlar bu maddeyle. İşte bu temizlik sırasında özellikle ilk kullanım söz konusuysa titreyip fenalık geçirenler, kusanlar oluyor. Bu oldukça iyi karşılanıyor, daha büyük bir arınma olduğu kanaatine varıyorlar. Yani kusmak ve fenalaşmak iyi bir şey ayahuasca alındığında.

ayahuasca-3
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Bu maddeyi kullandığınızda ilk 20 dakika veya yarım saatlik bölümde şiddetli halüsinasyon görürsünüz. Bu kesin bir şeydir. Bu madde alındığında bunun olacağı bilinmelidir. Yok “benim bünyem sağlamdır”, yok “ben uyarıcı maddelere alışkınım“, yok “ben antidepresanı ikişer ikişer susuz yutuyorum” delikanlılıkları ayahuascada yemez, uyandırayım. Bu yüzden bu ilk yarım saatlik periyot içerisinde kişi rahat bir yere yatırılır (uzanır), gözlerini kapar ve en kötü kâbusları, en büyük korkularıyla yüzleşmeye hazırlanır. Bu süre içerisinde deyim yerindeyse yaşarken ölümü tadar. Bu noktada anahtar, bunun zaten olacağını bilmektir. Yani kişi, ayahuasca aldığında yarım saat kadar sürekli halüsinasyon göreceğinin bilincinde olmalıdır. Bu bilinci kaybederse sıkıntısı daha büyük olur, ayrıca çevresindekilere de sıkıntı verir.

ayahuasca-1
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

Bu periyodun ardından ise müthiş bir dinginlik, ferahlık, arınma ile adeta yeniden doğmuş gibi oluyor insan. Hani bir bilgisayar olsanız, sıfırdan format atılıp temizlenmiş gibi oluyorsunuz.

Bu arınma ve kendi içine yolculuk sebebiyle son yıllarda dünyanın dört bir yanından Güney Amerika’ya ayahuasca deneyimleri için insanlar özellikle de mistikler akın ediyor. Güney Amerika özellikle de Peru, mistik turizmin yeni gözdesi diyebiliriz Ayahuasca sayesinde.

Ülkemizden de son dönemde hatırı sayılır bir kesim mistik, yer yer sosyetik, yer yer de müptezel insan, ayahuasca tadımına Güney Amerika’ya uçu uçuveriyor. He ben hangilerindenim, ben kendimi mistikler arasına koyuyorum.

 

Filmlerde ve Dizilerde Ayahuasca

Enter The Void, Blueberry, Matrix, Solaris, Avatar, Andrei Rublev, The Truman Show, Groundhog Day, Wings of Desire,  adlı filmlerde, tümünde adı geçmese de; kendisi ve etkileri işlenmiştir ayahuascanın. Özellikle Enter the Void komple bu maddenin etkisi altında geçiliyor neredeyse.

Enter The Void’in tam olarak ayahuasca deneyiminin anlatıldığı sahnesinin bir kısmını vereyim. Bir kısmını diyorum aslında bu sahne 11 dakika falan sürüyor. Ben can alıcı noktasını veriyorum;

Bu da Blueberry filmindeki Ayahuasca sahnesi ki bu sahne gerçekten akıllara seza!

Dizilerde de çok geçiyor;

Da Vinci’s Demons, Lost, Nip Tuck, Hell on Wheels ve Weeds adlı dizilerde birer bölüm bu uyuşturucu maddeye ayrıldı desek yeridir. Weeds‘in 4. sezon 10. bölümü olmalı. Lost dizisinde John Locke da bir bölümde çadırın içerisinde ayahuasca kullanmıştır, ancak dizide kullandığı maddenin adı verilmemiştir. Yine de görülen etkiler ve John Locke’un hali ve olayın işlenişi bize ayahuasca olduğunu net bir şekilde anlatıyor.

Şuraya Weeds’deki ayahuasca sahnesini vereyim;

Hell On Wheels dizisinde Elam Ferguson’un da Kızılderili kabileler arasında deneyimlediği bir bölüm izlemiştik.

Yine Nip Tuck’ta, Sean McNamara ve anestezist bir hatun deneyimlemişti, ancak şimdi hangi bölüm olduğunu hatırlamıyorum.

ayahuasca-
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

 

Son olarak, Türkiye’de de aslen istenilse ve yasal olsa üretilebilir. Çünkü kargı kamışı ve üzerlik tohumunu ülkemizde de yetişen, çok sık olmasa da rastlanılan bitkilerdir. Bunların bilgili ellerce iyi oranlanıp kaynatılması gerekli. İşin devlet kontrolünde yapılması gerek diyeceğim de güleceğiz hep beraber falan…

 

 

 

Author: Uma Ibogaine

Share This Post On

8 Comments

 1. Ne ölçüde zararlı olduğu, henüz tam olarak belirlenmemiş bir uyarıcı madde. Bunun için zaman lâzım. 10 yıl sonra ortaya çıkacaktı.

  Post a Reply
 2. felsefenin gerçek derinliklerini gezindikten sonra kendi uçurumunu keşfedip o uçurumdan atlamayı başarırsanız, sonrada karanlığın üzerini hiçlikle örtebilirseniz bunu kullanmadan o merhaleye hatta daha öteye gidebilirsiniz. bu kolay demiyorum çok zor, nietzsche, deleuze, derrida, sipinoza bunu başaranlar arasında.

  Post a Reply
 3. Çayı hazırlama ile ilgili bir tarif var mı, ne kadar kaynayacağı, ne kadar suyla kaynayacağı gibi

  Post a Reply
 4. hocam merhaba. kaynatırken hangisinden hangi oranda koyacağımızı biliyor musun sen? internette bakındım ama bu bilgiye ulaşamadım. 2-3 saat kaynatılması gerekiyor, ama oranlar? yok… senin bilgin var mı?

  Post a Reply
 5. Çok bilgilendirici bir bölüm, keşke daha çok konu olsa.

  Post a Reply
  • teşekkür etmeden geçmiyim dedim, bilgiler paylaşılmalı, marakım hemen hemen geçti gibi, bunu yapacağımdan değil, yalnız zaten olmaz. Meditasyon yapanları bile yalnış yönlendiriyorlar, bunu kullanmadan gerçek meditasyon olmaz ama kişiyi rahatlatır. Dünyamızı yönlendirenler bence yüzde yüz kullanıyorlar diye düşünüyorum.

   Post a Reply
   • Dünyamızı yönetenler bunu kullanıyor olamaz, öyle olsa hayat bayram olur, çünkü bu bitki güce tutunmayı değil, tam tersine gücün yalan olduğunu anlatıyor 😉

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This