Avusturya’nın adının “Almanya’nın Yanı” olarak değişmesi gündemde!

Bir grup Coğrafya öğretmeninin girişimi ile gündeme gelen hadisedir. Coğrafya öğretmenlerinin sözcüsü Cavit Topografya tarafından yapılan açıklama şöyle; “Yıllardır dilimizde tüy bitti Avusturya ile Avustralya’nın başka kıtalarda olduğunu bir türlü anlatamadık. Bu hiç hoşumuza gitmiyordu başlarda, ancak fark ettik ki bu ülkeyi öğrencimize anlatmanın en iyi yolu Almanya’nın Yanı tabiriyle oldu. Diğer türlü hep ‘ada olan değil‘ diye sonuna eklememiz gerekiyordu. Şimdi topladığımız 10.000 Coğrafya öğretim görevlisinin imzasıyla Türk Dil Kurumu’na başvuruda bulunacağız. Artık bu yanlıştan dönülmeli ve Avusturya’ya Almanya’nın Yanı adı verilmeli. Halkımıza büyük bir hizmet olarak görüyoruz, yetkililer lütfen bu çabamızı görmezden gelmesinler.”

avusturya-
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Basın mensupları tarafından yöneltilen, “Avustralya hakkında herhangi bir talebiniz olacak mı?” sorusuna ise; “Hayır biz sorunu kökünden çözüyoruz Avusturya’nın adını değiştirerek, Avustralya artık daha belirgin bir şekilde yerinde kalıyor, bir karışıklık olacağını ve bir değişikliğin gerekeceğini düşünmüyoruz” şeklinde yanıtladı Cavit Topografya

almanyaninyani
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

Diğer bir soru ise İsveç ile İsviçre’nin durumunun ne olacağı yönündeydi. Cavit Topografya, bu soruya da “o biraz daha karmaşık bir durum henüz nasıl formülize edebileceğimizi bilemedik. Bu yüzden şimdilik İsveç ve İsviçre’nin isimleri güvende! Evet karışıklık söz konusu ancak yenisini bulmadan eski haline de dokunamıyoruz” şeklinde yanıtladı.

Türk Dil Kurumu, gelişmeler karşısında henüz sessizliğini koruyor.

Author: Sabahat Geyikli

Share This Post On

2 Comments

 1. Komik değil ama trajikomik olarak niteleyebileceğim bir yazı.

  Post a Reply
 2. Komik mi gerçek mi? Gerçek.

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This