2015 yılında başlayan dizi filmler

2015 yılında başlayan çok sayıda dizi film var. Bunlardan benim bilgim dahilinde olanlarını yazmak istedim. Sıralama yapmadım, öylesine numaralar verdim. Hepsi hakkında kısacık tanıtımlar yaptım. Sıralamayı yaparken dizinin güzelliğine göre değil aklıma geliş sıralarına göre yazdım. Sadece üst sıralara ikinci sezon onayını alan ya da almasına kesin gözüyle bakılanları koydum. Yani sıralamada bir iyilik kötülük ölçeği söz konusu değil. 

1 – Sense8

İlk sezon tamamlandı. İkinci sezon onayını aldı ki; zaten en baştan 5 sezon anlaşma yaparak diziyi çekmeye başlamışlardı. 60 dakikalık 12 bölümden oluşan bilimkurgu dizi. 2. sezonu 2016 yaz aylarında yayınlanacak.

Birbirini hisseden, birbiri ile sürekli iletişimde bulunabilen dünyanın 8 farklı şehrinde yaşayan, 8 birbirinden farklı karakterin fantastik hikâyesini izleyeceksiniz. Karakterler birbirlerini hissetmekten fazlasını yapabiliyorlar, onu da belirteyim. İyilik ve kötülük Marvel şemsiyesi altında değil de daha kabul edilebilir/izlenebilir şekilde geliyor ekranınıza.

Dizinin, evvelden Wachowski Biraderler olarak bildiğimiz, şu sıralar birisi operasyonla transeksüel olduğundan Wachowskiler olarak değişen, ünlü yönetmen kardeşlerin dizisi olduğunu belirteyim. Şimdiden 5 sezon garanti. Yüksek bir bütçe oluşturmuş ve tarihin en LGBT macera dizisini çekmişler. Evet LGBT yazdım, doğru okuyup, doğru anladınız. İyi seyirler.

sense8
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 2 – Mr. Robot

İlk altı bölümü yayınlandı. 45 dakikalık 10 bölümden oluşan suç ve drama dizisi. 2. Sezon onayını, dizinin plot bölümünün yayınlandığı gecenin sabahı aldı. USA Network, 2016 yılının yaz aylarında dizinin 2. sezonunun yayınlanacağını duyurdu, ancak tam olarak takvimi açıklamadılar. Şimdilik sezonun en çok ses getiren dizileri arasında diyebilirim.

Dizide çok tanıdık bir şeyler var. O tanıdık şeyi yazarsam izlemeyenler için bütün büyüsü kaçacak, o yüzden yazmıyorum. Hadi hiçbir şey yazmadan size diziyi tanıtmaya çalışayım, bakalım ne ölçüde başarı sağlayacağım.

Dünyayı kasıp kavuran iki filmden esintiler var ama adlarını burada yazmayacağım, dedim ya büyüsü bozulmasın.

Kahramanımız Elliot Alderson, gündüzleri internet güvenlik hizmeti sunan önemli bir şirkette önemsiz bir çalışan olarak hayatını sürdüren, sosyal iletişim bozukluğu olan yazılım uzmanı, geceleri ise bir hackerdır. İşin altında disosyatif kimlik bozukluğu olduğunu da tahmin etmekteyim, izlediğim bölümler ışığında(burada bir kısım ipucu oldu sanırım). İnsanları, dünyanın süregelen düzenini oldukça saçma ve hatta kusulası bulan bu karakterimiz, her şeyden evvel kendisi için de aynı duyguları beslemektedir. Bir devrim yapılmalıdır, düzen değişmelidir, “şiirsel terörizm” sahne almalıdır. Hemen de almaktadır. Devrim ise biraz zaman istiyor, o uğraş gerektiren bir iş!

He bir de “Fuck Society” var ki, o da dizinin başlangıç sloganıdır, onu vermesek olmazdı!

Bir şey anladınız mı?

“Hayır” diyor olabilirsiniz ki; bu iyi bir şey. Diziyi izleyin, dizinin ne kadar güzel olduğunu ilk tiradın ardından yani 5. dakikada anlayacaksınız. Bu yüzden dizi hakkında daha fazla methiye düzmeye gerek yok kanaatindeyim. İyi seyirler.

mr.-robot
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter3 – Daredevil

İlk sezonunu tamamladı. 60 dakikalık 13 bölümden oluşuyor. 2. sezon onayını aldı, 2016 yılında olacak, ancak ay ve gün henüz belli değil.

Marvel karakterleriyle hiç yıldızım barışmadı ama Daredevil en az süper olan süper kahramanıdır Marvel’in sanırım. Bu yüzden bu dizi benim için izlenilebilir diziler arasında. Tüm dünyada efsane olan Marvel’in karakterlerine olan tutkuyu biliyorum, bu yüzden dizi hakkında bir bilgi vermeye bile gerek olmuyor izleyicisi için.

Yine de benim gibi Marvel karakterlerine biraz yabancı kesim için anlatayım. Matt Murdock, henüz 10 yaşındayken bir trafik kazasına karışan kimyasal atık kamyonundan sızan zehirli atık sebebiyle görme yetisini kaybeder. Bu durum diğer hislerini aşırı geliştirmesine sebep olur. Avukat olur ve ortağı ile birlikte gerçekte suçlu olmadıklarını bildikleri kişileri savunmaya ve olayların ardındaki gerçek suçlularla savaşmaya, hem hukuksal hem de bilek gücüne dayalı bir savaşa girerler. İyilik ve kötülük Marvel çatısı altında bir kez daha kozlarını paylaşır, ancak bu defa ana karakterimiz düz insandan bir iki tık modifiyeli bir de görme engellidir. Sanırım diziyi tanıttım. Oldu galiba!

daredevil_
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter4 – Aquarius

İlk sezonu devam ediyor. 42 dakikalık 13 bölümden oluşan suç ve drama dizisi. İkinci sezon onayını aldı, tarih henüz belli değil ama 2016 olacağı kesin.

60’larda geçen dönem dramı, Charles Manson’ı ve ailesini o ünlü cinayetler silsilesinden hemen önceki dönemde gizli bir görevle takibe alan özel ajanın hikâyesini anlatıyor. Charles Manson’ın henüz büyümekte olan ailesine yakından bir göz atacaksınız.

aquarius
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

 5 – Poldark

60 dakikalık 8 bölümden oluşuyor, ilk sezonu tamamlandı ve BBC, 8 bölümlük ikinci sezon onayını geçtiğimiz Nisan ayında verdiğini açıkladı. 2016 olduğu belli, ancak tam olarak zamanı açıklanmadı. Şunu da belirteyim, Poldark, şayet reytingleri düşmezse, 5 sezon olarak plânlandı.

Bu arada 2. sezonu 10 bölüm olarak plânlandı dizinin ve çekimleri de bu hafta başladı. Anlayacağınız dizi şu sıralar çekim halinde. Yayın tarihi halen belli değil. Nisan ayına yetişebileceği konuşuluyor ancak henüz takvim ayarlanmış değil.

Winston Graham’ın The Poldark adı verilen 13 romandan oluşan serisinden uyarlanan Poldark, bizi biraz gerilere 18. yy. sonlarına götürüyor ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın bitimiyle (1783) başlıyor. Olaya Büyük Britanya cenahından bir kısa bakış atıyor ve aslen o yılların gelişmekte olan maden sektörüne ve emekleyen sektörün emekçilerinin neredeyse acınası yaşamlarına bakıyoruz. Tabii burada asil bir aileden gelen ama halkın arasına karışmakta bir beis görmeyen Ross Poldark’ın müthiş hikâyesi ile karşılaşıyoruz. Kesinlikle güzel bir drama.

poldark
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter6 – Better Call Saul

İlk sezonunu tamamladı, ikinci sezon onayı aldı. 47 dakikalık 10 bölümden oluşan suç ve drama. Dizinin 2. sezonu 15 Şubat 2016’da yayına girecek.

Breaking Bad’in tatlı anısı belleklerimizde silinmemecesine durur iken, tanıdık bir slogan ile karşılaşıyoruz; “Better Call Saul”. İşte diziyi, kıymetli kılan da bu. Walter White‘ın yokluğunda içiniz buruk ise benim gibi, Better Call Saul size tatlı tatlı anılarla iyi gelecek. Breaking Bad’in cevvâl ve elleri bir hayli kirli avukatı Saul Goodman‘ın, Jimmy McGill iken nasıl Saul Goodman olduğunu öğrenmeye gidiyoruz. Bu defa met pişirmiyor, hukuk ve kanun pişiriyoruz. Hem de taa en baştan. Sezonlar ilerledikçe belki Heisenberg bile görünür ekranda he ne dersiniz?

better-call-saul
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter7 – 12 Monkeys

42 dakikalık 13 bölümden oluşan bilimkurgu dizisi. 12 Monkeys 2. sezon onayını aldı ve 2016 kışında yayında olacak.

Aynı adlı filmden uyarlanırken bir kısım modifiye edilen dizi, benim için ilginçti. 12 Maymun’u defalarca izlemiş birisi olarak bunu yazmak biraz kolay tabii. Körün istediği bir göz misali. 13 Bölümlük bir maceraya atılıyoruz, dünya artık bildiğimiz dünya değil. Sebebi de 2014’te başlayan öldürücü bir virüs salgını. Dünya eski yaşanılır halinden çıkmış ve bir kısım bilge insan yerin üstünün yaşanmazlığını yerin altında bir sığınak kurararak atlatmışlar. Yıllar sonra orada geliştirdikleri zaman makinası ile geçmişe dönerek bu insan kaynaklı virüsün yayılmasını engelleme fikriyle geçmişe bizim ana karakterimizi, yani özel ve biyolojik olarak bir miktar üstün insan James Cole’u gönderiyorlar. Hikâye böyle, iyi seyirler.

12 Monkeys Tv Series 2015 HD Wallpaper
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 8 – Secrets and Lies

Avustralya dizisinden uyarlama yeni bir dizi. İlk sezonu ortalamanın üstünde diyebiliriz. 43 dakikalık 10 bölümden oluşan suç ve drama dizisi. İkinci sezon onayını aldı.

secrets-and-lies
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 9 – Fear the Walking Dead

23 Ağustos 2015’te yayınlanmaya başlayacak olan dizi 60 dakikalık 6 bölümden oluşuyor. İki sezonluk anlaşma yaparak işe başladılar. İkinci sezon 2016 yılında yayınlanacak. The Walking Dead ile aynı yapımcının dizisi. Aynı konu, başlangıç aşamasından irdeleniyor.

The Walking Dead izlemeyenler için kısacık anlatayım. Dünyada insanlığı yok olma aşamasına getiren bir virüs hasıl olur, insanlar infected bilinçsiz yaratıklara dönüşürler. Zombie yazmadım, infected yazdım. İşte The Walking Dead’de izlediğimiz bu mûsibetin nereden, nasıl geldiğini, nasıl başladığı konusunu irdeleyecek dizi.

Dizinin 2. sezonunun 15 bölüm olacağının aMc yönetimi tarafından duyurulduğunu da belirteyim son olarak.

fear-walking-dead
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter10 – Unforgotten

6 bölümlük BBC drama dizisi. Ortalama 48 dakikalık bölümlerden oluşan dizi 40 yıl önce işlenmiş bir cinayete ait cesedin tesadüfen bulunmasıyla başlayan bir soruşturmayı konu alan polisiye drama.

Dizi 2. sezon onayını aldı, 2016 yılında yeni bölümlerini izleyeceğiz.

unforgotten
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter11 – Bloodline

60 dakikalık 13 bölümden oluşan dizi. Netflix, dizinin ikinci sezonuna onay verdi. 27 Mayıs 2016 tarihinde 2. sezonun ilk bölümü yayında olacak.

Rayburn Ailesi’nin otellerinin kuruluşunun 40. yıldönümünde, eve geri dönen büyük oğullarıyla birlikte geçmişiyle yüzleşmesini konu alan bir dram.

 

bloodline
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter12 – Fortitude

Gerçekten oldukça farklı bir konusu olan, çok kaliteli bir dizi. 47 dakikalık 12 bölümden oluşuyor. Sky Atlantic’in diziye ikinci sezon onayı verdiğini ve 2016 yılında yayında olacağını da belirteyim.

Norveç’in yönetiminde Arktik bölgede bulunan Fortitude adlı adada geçiyor. Hayır hayır böyle bir yer gerçekte yok. Gerçekte olan yer Svalbard, ama senaryoda böylesi bir isim konulmuş bölgeye. İlginç ve gizemli bir cinayet hikâyesi ile başlıyor. Tarih öncesi bir mûsibet bu 100 yıllık insan yerleşimi olan adanın tarih boyunca ilk cinayet vakasıyla karşı karşıya gelmesine sebep oluyor. Cinayet, gizemli ögelerle sarmalanmış, tam bir muamma.

Dizinin tamamını izlemiş benim gibi birinin, okuyucuya hiç ipucu vermeden ana hatlarıyla tanıtması bu kadar oluyor.   Dileyenler Fortitude başlığında daha ayrıntılı şekilde yazılmış olan tanıtımı inceleyebilirler.

Fortitude 2. sezonunu 26 Ocak 2017 tarihinde açıyor. Bu defa 10 bölüm olacak dizi, onu da belirteyim.

fortitude
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter13 – 1992

Sky Atlantic’in bu yıl başlayan İtalyan dizisi. 10 bölümlük dizinin ilk bölümü 24 Mart 2015 tarihinde yayınlandı. Dizinin 2. sezon onayı henüz verilmedi, ancak büyük ihtimalle verilecek.

Dizi 1992 yılında İtalya’da gerçekleştirilen bizim Temiz Eller diye bildiğimiz Mani Pulite‘yi konu alıyor. Savcı Antonio Di Pietro’nun yürüttüğü soruşturmaya biraz daha yakından bakalım diyorsanız, diziyi izleyin. Tek problem dizinin Türkçe altyazısı henüz yok, İngilizce alt yazı ile izleyecek ya da İtalyanca bileceksiniz. İtalyanca öğrenmeye başlamak için 50 iyi nedenden birisi diyelim 1992’ye öyleyse.

1992
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter14 – Blunt Talk

Starz’ın 30 dakikalık yeni komedi dizisi. İlk sezonu 10 bölümden oluşuyor ve 22 Ağustos 2015 tarihinde başladı. Dizi iki sezonluk onay ile direkt işe girişti, yani ikinci sezon onayı daha başlamadan vardı ve sezonu tamamladığı 24 Ekim 2015 tarihinde de ikinci sezonunu yapmasına engel olmayacak izlenme oranlarına sahipti. Patrick Stewart’ın baş rolde oynadığı dizi, komedide değişik bir alternatif arayanlar için iyi bir seçim.

blunt-talk
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

 15 – The Man in the High Castle

60 dakikalık 8 bölümden oluşuyor. Dizinin ilk bölümü yayınlandı ve Amazon devamını sipariş etti. Dizinin devam bölümleri ne zaman yayınlanacak Amazon Prime’da henüz belli değil. 2016 yılı içerisinde de takvime alınabilir bu yıl sonunda da yayınlanabilir. Henüz bir kesinlik yok. Kesin olan ise dizinin çok güçlü bir Philip K. Dick hikâyesi olduğu ve ilk bölümünün de oldukça iyi yorumlar aldığı.

Hikâyesine biraz değinmek gerekirse; 2. Dünya Savaşı’nın tam tersi bir sonuçla bittiğini düşünün. Yani atom bombasını önce Amerikalılar değil de Almanlar bulup patlatsaydı diye düşünün. Ne olurdu acaba?

Sonra böyle bir dünyada yaşadığınızı hayal edin. 2. Dünya Savaşını kaybetmiş bir Amerika’da. Tüm bunların üstüne bir de aslında sizin bu yaşadığınızın gerçek olmadığını da düşünün. Büyük biraderler size bir oyun mu oynuyor yoksa?

Çok mu karmaşık geldi? Evet biraz karmaşıkça ama benim şu an en çok merak ettiğim dizi bu. Romanı okuyanlar zaten biliyor konuyu, daha fazla ipucu vermeye gerek de yok, izlemek en güzeli.

the-man-in-the-high-castle
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 16 – Modus

23 Eylül 2015 tarihinde yayına giren oldukça iddialı İsveç polisiye dizisi. İkinci bir Bron/Broen vakası ile karşı karşıya kalabileceğimiz hissiyle diziye başladık, ancak çekim kalitesi dışında Bron’u yakalaması kolay görünmüyor.  Melinda Kinnaman, Henrik Norlén, Marek Oravec’in baş rollerde yer aldığı dizi, benim gibi İskandinav dizisi sevenler ya da sadece genel akımın tersine, farklı renkler, farklı yerler, farklı bir doku arayanlara iyi bir seçenek sunuyor.

8 bölümden oluşan dizinin çekim kalitesi gerçekten oldukça yüksek, görüntü yönetmeni iyi iş çıkartmış. Oyunculuklar ve özellikle replikler daha kuvvetli veya başka bir deyişle “doğal” olabilseydi, birinci sınıf bir dizi olabilirdi. Yine de konu da gayet farklı diyebilirim.

Dizinin 2. sezon onayı 5 Kasım 2015 tarihinde verildi. Başlangıç tarihi henüz net değil, ancak yine Eylül ayında yayına girmesi düşünülüyor.

modus
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter17 – Humans

İngiliz bilimkurgu dizilerinden birisi. Bu defa konu insan görünümlü androidler ve tabii onların hissedenleri… 42 dakikalık 8 bölümden oluşan bilimkurgu, ikinci sezon onayını aldı.

humans
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter18 – Catastrophe

30 dakikalık 6 bölümden oluşan komedi dizisi. Dizi 2. sezon onayını aldı.

catastrophe
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter19 – Agent Carter

42 dakikalık 8 bölümden oluşan Marvel dizisi. ABC, diziye ikinci sezon onayını verdi.

agent-carter
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 20 – iZombie

42 dakikalık 13 bölümden oluşan The CW televizyonunun komedi dizisi. İkinci sezon onayını aldı.

Ana karakterimiz -ki aşağıda resmini görüyorsunuz- bir tekne partisi sırasında zombie saldırısına uğrar. Bir şekilde zombie olarak diğer insanlara zombie olduğunu fark ettirmeden ve inanılmaz insan beyni yeme arzusunu bir miktar dizginleyerek yaşamını sürdüren genç bir cerrahtır. Cerrahlığı da zombie olduğu için bırakır, beslenme işini çözmek için, morgda patoloji uzmanı olarak işe girer. Konu genel hatlarıyla budur!

iZombie
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter21 – Ash vs Evil Dead

2015 sonbaharında başlayacak Starz’ın yeni korku komedi dizisi. 30 dakikalık 10 bölümden oluşuyor dizi ve ilk sezonunda oldukça başarılı bir izlenme oranları yakaladı. Dizi ikinci sezon onayını aldı.

ash-vs-evil-dead
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter22 – Killjoys

60 dakikalık 10 bölümden oluşan SyFy’ın yeni bilimkurgu dizisi. Dizinin ilk sezonu halen devam ediyor. Toplamda 5 sezon olarak plânlanmış, halen 2. sezon onayını aldı.

killjoys
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter23 – American Crime

43 dakikalık 11 bölümden oluşan suç disizi. ABC, diziye 2. sezon onayını verdi. Dizi 2016 yılında yayında olacağı kesin, ancak takvim henüz açıklanmadı.

american-crime
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter24 – Zoo

CBS’in 42 dakikadan oluşan 13 bölümlük dizisi. İnsanlar yüzyıllardır hayvanları kafesler kapatıyor, onların yaşamlarıyla oynuyor, peki ya bir gün hayvanlar bunu değiştirmek için topyekün bir eyleme geçerse ne olur! Konu bu kısaca. İlk sezonu halen devam eden dizinin, henüz ikinci sezon onayı almadığını belirtelim.

zoo
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 25 – The Last Man on Earth

30 dakikalık 13 bölümden oluşan Fox’un komedi dizisi. 2. sezon onayını aldı.

Phil Miller, insanlığın yaşadığı büyük kıyımın ardından hayatta kalan tek insandır. Tek istediği bu büyük yok oluştan sağ çıkmış, kendisinin dışında birini bulmaktır ve tercihi kesinlikle dişiden yanadır. İnsanlığın devamı bu adamın ellerindedir ve tabii önce bir partner bulmalıdır. Phil Miller, aradığı partneri bulur, fakat tam bulduğu anda işler biraz daha karmaşıklaşır.

the-last-man-on-earth
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 26 – Empire

42 dakikalık 12 bölümden oluşan müzik ve drama dizisi, ikinci sezon onayını aldı. Dizi Amerika’nın en çok izlenilenlerinden birisi oldu ilk sezonunda. 2. Sezon onayını aldı ve 23 Eylül 2015 tarihinde yeni sezonu yayında olacak.

Amerika’da 2014-2015 sezonunun en flaş çıkışını yapan televizyon şovu olarak gösteriliyor. Çok büyük bir izleyici kitlesine ulaşan dizi, bölüm başına 9 milyon izleyicinin üstüne çıkmış durumda.

Dizide uyuşturu satıcılığı yapıp hayatını kazanırken, ülkenin en büyük yapım şirketlerinden birisi olan Empire Records’u kuran kuran adamın hikâyesini anlatıyor. İsmini de buradan alıyor işte. Dizinin müziklerinde Timbaland imzası var bu sürekli hissediliyor.

Dizi hakkında garibime giden ise; görüntü kalitesinin ve ışığın sinematik değil aksine güncel bir reality şov ya da yetenek yarışma programı edasında oldukça aydınlık oluşu. Bunu bilerek ve isteyerek yaptıklarına şüphem yok ve üstelik sonuç olarak amaçlarına da ulaşmış durumdalar.

empire_
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter27 – Narcos

Yılın bombabası olarak niteleyebileceğimiz dizilerden birisi de Netflix’in yeni ağır topu olan Narcos. Gerçek bir olaya, gerçek bir hikâyeye dayanan dizinin daha senaryo aşamasından ilgiyi üstüne çekeceği belliydi. Öyle de oldu zaten. Dizi yayına girince de gerçekten çok sevildi. Kokain kaçakçılarının piri Pablo Escobar’ın hayatının bir kesitini, bir DEA ajanının gözünden izleyeceksiniz ve sanırım daha ilk dakikalarda hikâye sizi çekip alacak.

Dizi, 2. Sezon onayını aldı.

narcos
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter28 – Ballers

30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi. HBO, dizinin ikinci sezonu için onay verdi, 17 Temmuz 2016 tarihinde dizinin yeni sezonu başlayacak.

Stephen Levinson’un yaratıcısı olduğu dizi, Amerika’nın çok önemli bir dinamiği olan Amerikan Futbolu ile ilgili. Eski bir süper yıldız olan Spencer Strasmore (Dwayne Johnson), futbolu bıraktıktan sonra, kendisinden beklenileceği üzere futbol alanını seçmiyor, hiç beklenmedik bir şekilde finans sektöründe işe giriyor. Yakın zamanda futbolu bıraktığı ve camiada bir efsane olduğu için, oldukça güçlü bağlantıları var ve bu bağlantıları yeni işine taşımakta bir hayli kabiliyetli.

Spencer Strasmore, futbolcuların zenginlik israf içerisinde geçen renkli dünyalarına götürüyor bizi. Nasıl bir zenginlik ve savurganlık içerisinde olduklarına biraz daha yakından bakıyoruz. Bu arada paralarını iyi yönetemeyen bu multimilyoner genç insanların daha orta yaşlarına bile gelmeden nasıl acınası bir hâle düştüklerini de hatırlatıyor zaman zaman. İşte dizi de tam bunu anlatıyor ve Spencer de genç futbolcuları bu beter sondan korumanın yollarını onlara öğretmeye çabalıyor. Bütün bu ciddiyet içerisinde, aslında bir komedi dizisi izleyeceksiniz.

ballers-
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 29 – Arthur & George

60 dakikalık 3 bölümden oluşan biyografik suç drama.

Arthur Conan Doyle ve George Edalji’nin hayatlarının kesiştiği dönemin üç bölümlük bir mini dizisi. Önce bir mini dizi olarak başlamıştı, fakat devamı olacak.  Dizi oldukça ilgi gördü. Devamı olacak ama nasıl olacak, orası belli değil.

Arthur ve George, İngiliz yazar Julian Barnes’ın aynı adlı biyografik romanından uyarlandı. Tamamen gerçek bir olayın anlatıldığı dizi, Büyük Britanya, Great Wyrley’de geçiyor. 1907 yılının İngiltere’sine Great Wyrley, Londra ve Birmingham’ına doğru bir yolculuk bizi bekliyor, hem de ünlü yazar Arthur Canon Doyle’un hayatının gerçek bir kesiti. Biyografi diye aksiyon ve gizem yok sanmayın, dizi gayet hareketli geçiyor.

arthur-and-george
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter30 – Stitchers

60 dakikalık 11 bölümden oluşan bilimkurgu dizisi. ABC diziye ikinci sezon onayını verdi. 2016 yılı içerisinde dizi devam edecek.

stitchers
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter31 – Dark Matter

42 dakikalık 13 bölümden oluşan bilimkurgu dizi henüz SyFy dizinin ikinci sezon onayını vermedi.

Dizi bir uzay gemisinde geçiyor ve içindeki yaşam destek ünitesinde uyanan kişiler o gemiye nasıl geldiklerini bilmiyorlar.  Yeterince tanıtmış oldum sanırım! Zaten daha fazlası yok bende!

dark-matter
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter32 – Galavant

22 dakikalık 8 bölümden oluşan komedi dizisi. ABC, ikinci sezon onayını verdi.

galavant
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter33 – Unbreakable Kimmy Schmidt

30 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi dizisi. Sezonun yeni komedi dizilerinden birisi. İkinci sezon onayını aldı.

 34 – Battle Creek

44 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi suç drama. Henüz 2. sezon onayını alamadı.

 35 – UnREAL

42 dakikalık 10 bölümden oluşuyor. Lifetime, dizinin ikinci sezonuna onay verdi.36 – Scream

45 dakikalık 10 bölümden oluşan Mtv dizisi.

 37 – No Offence

42 dakikalık 8 bölümden oluşan komedi suç drama.

 38 – Home Fires

60 dakikalık 6 bölümden oluşan savaş ve drama dizisi.

 39 – The Odd Couple

21 dakikalık 12 bölümden oluşan komedi dizisi.

 40 – Another Period

21 dakiaklık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

 41 – Odd Mom Out

22 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.42 – The Brink

30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

 43 – Clipped

30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi. TBS, henüz 2. sezon onayını vermedi, ancak iptal de etmedi diziye.

 44 – Blindspot

Yeni bir Jason Bourne vakası ile karşı karşıyayız, tabii bu defa bir kadın ve The Bourne Identity’den azıcık farklı. Böyle yazınca müthiş bir dizi beklentisi içine girilmesin ama dizi fena da değil. Sadece kıyasladığım yani benzerlik kurduğum film gibi bir görsel efekt ve çekim başarısı beklenmesin diye yazıyorum. Dizi, geçmişini hatırlayamayan, New York, Times Square’de bir valizin içine  çıplak olarak tıkılıp, bırakılmış, tüm vücudu dövmelerle kaplı bir hatunun bulunmasıyla başlıyor. Pek duraksama olmayan, yüksek tempolu bir dizi.

blindspot
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter45 – Ordinary Lies

60 dakikalık 6 bölümden oluşan BBC One drama dizisi.

 46 – Wet Hot American Summer: First Day of Camp

– 31, Temmuz 2015’ten itibaren yayınlanmaya başlayacak Netflix’in yeni komedi dizisidir. 30 dakikalık 8 bölümden oluşuyor.

 47 – The Interceptor

60 dakikalık 8 bölümden oluşan dizi.

 48 – Fresh off the Boat

22 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi dizis.

 49 – Your Family or Mine

30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi. İlk sezonu tamamlandı. İkinci sezon onayını henüz alamadı ve alacağı da düşünülmüyor.

 50 – Grace and Frankie – 30 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi dizisi.

51 – Togetherness – 30 dakikalık 8 bölümden oluşan komedi dizisi.

52 – Cucumber – 50 dakikalık 8 bölümden oluşan drama.

53 – SunTrap – 30 dakikalık 6 bölümden oluşan komedi dizisi.

54 – Critical – 60 dakikalık 13 bölümden oluşan drama.

55 – Car Share – 30 dakikalık 6 bölümden oluşan komedi dizisi.

56 – Banana – 25 dakikalık 8 bölümden oluşan drama.

57 – Man Seeking Woman – 21 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

58 – Weird Loners – 22 dakikalık 6 bölümden oluşan komedi dizisi.

59 – One Big Happy – 21 dakikalık 6 bölümden oluşan komedi dizisi.

60 – The Royals – 42 dakikalık 10 bölümden oluşan drama.

61 – Eye Candy – 60 dakikalık 10 bölümden oluşan drama.

62 – Good Witch – 48 dakikalık 9 bölümden oluşan fantastik komedi drama dizisi.

63 – CSI: Cyber – 44 dakikalık 13 bölümden oluşan dizi.

64 – Big Time in Hollywood, FL – 22 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

65 – Other Space – 30 dakikalık 8 bölümden oluşan, macera komedi bilimkurgu dizisi.

66 – Happyish – 30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

67 – Sin City Saints – 22 dakikalık 8 bölümden oluşan komedi dizisi.

68 – Resident Advisors – 21 dakikalık 7 bölümlük komedi dizisi.

69 – Hindsight – 30 dakikalık 10 bölümden oluşan komedi dizisi.

70 – The Grinder – Fox’un 28 Eylül 2015 tarihinde başlayan 21 dakikalık komedi dizisi.

71 – Younger – 22 dakikalık 12 bölümden oluşan komedi dizisi.

72 – The Comedians – 22 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi dizisi.

73 –  Grandfathers – 22 dakikalık komedi dizisi.74 – Allegiance

42 dakikalık 13 bölümden oluşan gerilim drama dizisiydi ancak NBC, ilk beş bölümün ardından diziyi yayından kaldırdı. Dizi 5. bölümünde bile 3,5 milyon civarı izleyiciye ulaşmasına rağmen yine de yayından kaldırıldı.

 75 – The Messengers – 60 dakikalık 13 bölümden oluşan suç ve gizem dizisi. SyFy dizinin ikinci sezonuna onay vermedi, yani dizi iptal edildi ilk sezonun ardından.

 76 – Backstrom – 44 dakikalık 13 bölümden oluşan komedi, suç ve drama dizisi. Fox, diziyi ilk sezonun ardından yayından kaldıracağını açıkladı.

 77 – American Odyssey

60 dakikalık 13 bölümden oluşan dizi. NBC, diziyi ilk sezon sonunda yayından kaldırdığını açıkladı.

 78 – Dig

60 dakikalık 10 bölümden oluşan gizemli bir drama. Gideon Raff’ın yeni dizisi. USA Network diziyi ilk sezonun ardından yayından kaldırdığını duyurdu. Dizi başka bir televizyonda devam edebilir veya 10 bölümlük bir mini dizi olarak ikinci sezonu yapabilir. Bu ihtimaller üzerinde konuşuluyormuş.

 79 – The Returned

42 dakikalık 10 bölümden oluşan drama dizisi. Gizemli ama biraz bilindik bir hikâyeyi yeniden sunan dizi, ilk sezonun ardından yayından kaldırıldı.

 80 – Complications

42 dakikalık 10 bölümden oluşan dizi. 18 Haziran 2015’te başlayan dizi USA Network tarafından ilk sezon sonunda iptal edildi.81 – Proof

42 dakikalık 10 bölümden oluşan drama. TNT diziyi ilk sezon sonunda iptal ettiğini duyurdu.

Ölmek üzere olan zengin bir işadamı, 15 milyon USD bütçe ile bir araştırma fonu oluşturuyor. Bu araştırma fonunu da aslen kalp cerrahı olan kadın doktorun başında olacağı ekibe vermek istiyor. Araştırmanın konusu ise ölünce aslında yaşamın devam edip etmediğine dair bir kanıt bulunması. İşte dizinin adı da buradan geliyor; proof.

proof
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter82 – The Whispers

60 dakikalık 13 bölümden oluşan bilimkurgu dizisi. ABC, ilk sezonun ardından diziyi yayından kaldırdığını açıkladı.

the-whispers
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter83 – Wayward Pines

42 dakikalık 10 bölümden oluşan Fox dizisi. İkinci sezon onayını alarak başlamıştı, ancak 16 Temmuz 2015’te Fox, dizinin 2. sezonunu iptal ettiğini açıkladı. Yapımcılar buna rağmen diziyi devam ettirebilecek bir şekilde sonlandırdılar, yani final yapmadılar. Şu sıralar başka yayıncı kuruluşlarla görüşmeler yapıyorlar. Dizi bölüm başına 4 milyondan fazla izlenme oranı almasına rağmen yine de iptal edilmesi ilginç karşılanıyor olabilir, ancak “o yayın saatine Fox’ta ben çıkıp göbek atsam yine o kadar izlenir” desem yeridir. Şu an için Wayward Pines’ın 2. sezonu yok diyebiliriz, resmi durum bu.

Gizemli yeni bir “geleceğe yolculuk” dizisi daha. Çok gizemli, fazla düzenli, hatta düzenli olmaktan bir adım öteye geçmiş olan, yapmacık bir kasabaya, Wayward Pines’a gidiyoruz. Dizi çok ilginç bir olayı çok sıradan işliyormuş havasında başlıyor. Çok bariz stüdyo çekimleri ve çok sahte görünen oyunculuklar ile yine çok sahte görünen bir çevreyle giriyorsunuz diziye. Derken bu çok ilginç olayın aslında göründüğünden çok daha farklı olduğunu ve aslında sıradışı bir hikâyeyi pek fark ettirmeden vermeye çalışmadıklarını anlıyorsunuz.

wayward-pines
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 84 – Deutschland 83

Sundance TV 15 Mayıs 2015 tarihinde gösterimine başlandı. Henüz ikinci sezon onayı alamadı, ancak alacağına kesin gözüyle bakılıyor. 42 dakikadan oluşan 8 bölümlük bir drama dizisi.

Almanya’nın doğu ve batısının Federal ve Demokratik adlarıyla iki ayrı ülke olduğu zamanda geçen bir casusluk hikâyesini anlatıyor. 3. Dünya Savaşı’nın ucundan dönülen bir macerayı izleyeceksiniz.

deutschland-83
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 85 – The Last Kingdom

60 dakikalık 8 bölümden oluşan BBC America yapımı tarihi drama. Konu Vikingler hemen hemen Vikings dizisi ile aynı dönemlerde geçiyor ancak bu defa olaya Britanya cenahından bakıyoruz.

the-last-kingdom
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter86 – Limitless

22 Eylül 2015 tarihinde başlayan CBS dizisi, 2011 yılındaki aynı adlı filmin dizi uyarlaması.

limitless
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter87 – Minority Report

Fox’un pek de başarılı diyemeyeceğim uyarlama dizisi. Yayın günü Pazartesi, yayın saati de 22:00 ( ABD saati ile), anlayacağınız Gotham‘ın ardından yayına giriyor.

minority-report
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter87 – Crazy Ex-Girlfriend

Henüz başlamadı, The CW dizinin Sonbahar’da yayına gireceğini duyurdu. 2. Sezon onayı da verdiklerini duyurdular aynı zamanda diziye.

 88 – Blood and Oil

27 Eylül 2015 tarihinde yayına giren 42 dakikalık ABC drama dizisi.

blood-and-oil
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 89 – Dr. Ken

ABC’nin Cuma akşamları saat 08:30’da yayınlanacak yeni dizisi. 2015 yılı sonbaharında başlayıp 2016 yılı ilk bölümünde de devam edecek dizi.

 90 – Public Morals

25 Ağustos 2015 tarihinde TNT’de başlayacak olan dizi.

 91 – The Astronaut Wives Club

42 dakikalık 10 bölümden oluşan drama. İkinci sezon onayını alamadı dizi.  İzlenme oranları ilk bölümün ardından kademeli olarak düşen dizi, ilk sezon sonunda iptal edildi.

 92 – The Bastard Executioner

FX’in bu yılın sonbaharında başlayan tarihi drama dizisi. 42 dakikalık 10 bölümden oluşuyor. 14. yüzyıl İngiltere’sinde geçen bir drama. Normal bir hayat sürmek isteyen eski bir şövalyenin öyküsü, tabii ki o savaşı bıraksa da savaş onu bırakmıyor.

the-bastard-executioner
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter 93 – Chicago Med

17 Kasım 2015 tarihinde ilk bölümü yayınlanan NBC’nin yeni medikal drama dizisi. Chicago Fire dizinin de bir spin-off’udur. Bu yıl başlayan dizi önümüzdeki yılın ilk aylarında sezonunu tamamlayacak, yani ilk sezonu iki yıla yayılmış olacak. En az 13 bölüm olması düşünülüyor sezonunun ancak şu an halen net değil neler olacağı.

chicago-med
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter94 – Mr. Robinson

NBC’nin 5 Ağustos 2015 tarihinde başlayan 30 dakikalık komedi dizisi idi; ama ilk sezonun 6. böülümünün sonunda yayından kaldırıldı.95 – Significant Mother

The CW’nin 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak 24 dakikalık komedi dizisi.96 – Quantico

İlk sezonu 22 bölüm olarak plânlanan dizinin henüz 2. sezon onayı yok. Düşen izleyici oranlarını da hesaba katarsak alamayabilir.

quantico
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter97 – One of Us – henüz başlamadı98 – Crowded – Henüz başlamadı99 – Wicked City

ABC tarafından ilk 3 bölüm sonunda yayından kaldırıldı.100 – Scream Queens

27 Eylül 2015 tarihinde başlayan 13 bölümlük korku komedi dizisi.101 – The Expanse

SyFy’ın 23 Kasım 2015’te başlayacak yeni bilimkurgu dizisi. Dizi yaklaşık 60 dakikalık 10 bölümden oluşacak.

the-expanse
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter 

Grandfathered – NBC’nin 22 dakikalık komedi dizisi.

Supergirl – 26 Ekim 2015 tarihinde yayına giren dizinin ilk sezonu 20 bölümden oluşacak ve 2016 yılında tamamlanacak.

Rosewood – 23 Eylül 2015 tarihinde başlayan komedi drama dizisi.

Code Black – henüz başlamadı

Children of the Machine – Henüz başlamadı, bu sonbaharda 8 bölüm olarak yayınlanacak olan bilimkurgu dizi. BitTorrent’in ilk dizisi olma özelliğine sahiptir. Bölümlerin hepsi aynı gün yayınlacak, tabii sadece üyelere.

 Epytombs

Henüz Başlamadı ve ne zaman başlayacağına dair bir bilgi de yok, ancak büyük ihtimalle hatırı sayılır bir izleyici kitlesi tarafından takip edilecek dizi.

epytombs
 • Pinterest
 • Facebook
 • TwitterInner Dimension – Henüz Başlamadı ve ne zaman başlayacak belli değil.Runestone – Henüz BaşlamadıSentient – Bu dizinin pilot bölümü aslında 2014 yılında yayınlandı, ancak dizinin devam bölümleri 2015 yılında yayınlanacak.The Blackwood Prophecies – henüz başlamadı

 

Uncle Buck – henüz başlamadı

The Player – 24 Eylül 2015 tarihinde başlayan 60 dakikalık aksiyon dizisi.

Containment – henüz başlamadı

 

 Önemli Not:

The One Percent adlı dizinin ilk etapta 2015 yılında başlayacağı duyurulmuştu, fakat dizi yetişmedi. Bu dizi ile ilgili şu yazıya bakabilirsiniz.Mini diziler

Bunları da bonus olarak kabul edelim ve mini serileri verelim;1 – Jonathan Strange & Mr. Norrell

60 dakikalık 7 bölümden oluşuyor. 17 Mayıs 2015 tarihinde başladı ve çok beğenildi. Dizinin ikincisi de gelecek ancak kesin bir tarih verilmiş değil. İsim aynı da olabilir, farklı da olabilir ancak hikâyenin devamını izleyeceğiz orası kesin.

Susanna Clarke’ın fantastik ve tarihî romanından Peter Harness tarafından senaryolaştırılan dizi, 19. yüzyıl başlarında İngiltere’de yaşayan iki büyücüyü konu alıyor. Hikâye, İngiltere – Fransa arasındaki ünlü Waterloo Savaşı’na da alternatif bakış atıyor ve bu iki büyücünün önce birbiriyle tanışıp kaynaşması, ardından amansız mücadelesi üzerine kurulu. Tabii ortada bir de kötülüğe karşı tüm iyi güçlerin birleşerek savaşması durumu var.

Dizi hakkında daha ayrıntılı bir yazı için; Jonathan Strange & Mr. Norrell sayfasına gidebilirsiniz. 


 

2 – The Making of the Mob: New York 

15 Haziran 2015 tarihinde yayınlanmaya başladı, 8 bölümden oluşuyor. aMc yönetimi dizinin ikinci sezon onayını verdiğini açıkladı.

 

3 – The Secret Life of Marilyn Monroe – Lifetime televizyonunun yeni mini dizisi.

 

4 – Texas Rising – History Channel’ın 5 bölümlük mini dizisi.

 

5 – Wolf Hall – 6 bölümden oluşan bir tarihi drama. Yılın en iyi yapımlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

6 – The Lizzie Borden Chronicles – 8 bölümlük Suç ve korku mini dizisi.

 

7 – Heroes Reborn – 13 bölümlük mini dizi, 24 Eylül 2015’te başlayacak.

 

8 – The Casual Vacancy – Toplam 180 dakikayı üç bölümle izleyeceğiniz tarihi suç ve drama.

 

9 – Tatau – 8 bölümden oluşan gizem ve bilimkurgu mini dizisi.

 

 

Author: Sıtkı Cyril Mac

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This