2015 yılında başlayan 5 kaliteli dizi film

2015 yılında başlayan 5 kaliteli dizi film

Dizi meraklısı birisi olarak bu sezon başlayan 50 adet dizinin pilot bölümünü izlemiş bulunmaktayım. Bu dizilerin yarısı ikinci sezon onayını alamadılar. Beğendiğim diziler ise çok fazla değil, 5 tane. Yani benim bu listeye yazabilecek 5 dizi olması yüzünden başlık da böyle oldu. Bunlar benim beğendiğim ve benim zevkime göre olan dizilerdir.

Sondan başlayacağım dizileri kısaca tanıtmaya.

 


5 – POLDARK

Güneybatı İngiltere’ye Cornwall’a, biraz da gerilere gidiyoruz ve BBC One’ın yeni drama dizisi Poldark’a bakıyoruz. Winston Graham’ın The Poldark adı verilen 13 romandan oluşan serisinin uyarlama senaryoyla dizileştirilmesi, gerçekten müthiş bir sonuç vermiş. Biraz gerilere gidiyor ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın bitimiyle (1783) başlıyor dizi. Olaya Büyük Britanya cenahından bir kısa bakış atıyor ve aslen o yılların gelişmekte olan maden sektörüne ve emekleyen sektörün emekçilerinin neredeyse acınası yaşamlarına bakıyoruz. Tabii burada Ross Poldark’ın müthiş hikâyesi ile karşılaşıyoruz. Kesinlikle güzel bir drama.

poldark
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 4 – WAYWARD PINES

Yeni bir hastalık arayanlara, Fox televizyonu için hazırlanan bu diziyi öneriyorum. Gizemli yeni bir “geleceğe yolculuk” dizisi daha. Çok gizemli, fazla düzenli, hatta düzenli olmaktan bir adım öteye geçmiş olan, yapmacık bir kasabaya, Wayward Pines’a gidiyoruz. Dizi çok ilginç bir olayı çok sıradan işliyormuş havasında başlıyor. Çok bariz stüdyo çekimleri ve çok sahte görünen oyunculuklar ile yine çok sahte görünen bir çevre ile giriyorsunuz diziye. Derken bu çok ilginç olayın aslında göründüğünden çok daha farklı olduğunu ve aslında sıradışı bir hikâyeyi pek fark ettirmeden vermeye çalışmadıklarını anlıyorsunuz.Güncelleme – 2 Ağustos 2015

Dizi Fox tarafından iptal edildi. Önce onay verilebileceği belirtilmişti, fakat ilerleyen haftalarda izlenme oranlarının düşmesi sıkıntı yarattı ve dizi yayından kaldırıldı. Fakat yine de dizi birbaşka yayıncı kuruluş tarafından devam ettirilebilir. Dizinin yapımcıları bu konu üzerinde çalışmalar yapıyorlar.

wayward-pines
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

  

3 – BETTER CALL SAUL

Walter White‘ın yokluğunda içimiz buruk olsa da, Better Call Saul bize tatlı tatlı anılarla iyi geldi. Breaking Bad’in cevvâl ve elleri bir hayli kirli avukatı Saul Goodman’ın, Jimmy McGill iken nasıl Saul Goodman olduğunu öğrenmeye gidiyoruz. Hem de taa en baştan. Sezonlar ilerledikçe belki Heisenberg bile görünür ekranda he ne dersiniz?

better-call-saul
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 2 – SENSE8

Tarihin en LGBT dizisi. Bir diziyi tanıtmaya böyle başlamak da acayip aslında, ama öyle. Wachowski Biraderler Wachowskiler oldu ya artık. İşte onun diyetini izliyoruz. Diyet dediysek eziyet değil, dizi çok güzel. Çok farklı bir hikâyesi var. Dünyanın çeşitli şehirlerinde 8 farklı kişi birbiriyle telepati halindeler. Sadece telepati değil, empati ve aynı zamanda tam bir astral seyahat etme yetisine sahip bu 8 kişi. Sense8 ismi de buradan geliyor. Birbirinin hissettiğini hissedebilen ve birbirinin olduğu mekâna gelebilen (astral olarak) 8 kişinin hikâyesi. Tabii dahası da var ama o kadarını da diziyi izleyenlere bırakalım.

sense8
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter1 – Mr. ROBOT

Beni en çok etkileyen dizi Mr. Robot oldu bu yıl. Şöyle izlemeye başladığınız anda “budur işte”  dedirten bir dizi. “Fuck Society” diyorsanız eğer bu dizi tam sizlik, dizinin mottosu da bu zaten. Genel geçer tüm ahlâki ve toplumsal değere şöyle bir tokat patlatıyor Mr. Robot. Yeni bir dünya inşa etmek istiyor ve bunun için bir şeylerin yıkılması gerekli. Bu yüzden kemerlerinizi bağlayın, Mr. Robot’un dünyasına giriyorsunuz!

mr.-robot
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter

 

 

 

Author: Savaş Eroğlu

Share This Post On

2 Comments

 1. Secrets and Lies adlı dizi de bu listeye girebilirdi aslında.

  Post a Reply
 2. Yine de güzel diziler seçilmiş.

  Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This